Lezecká Revue

Srbsko a Roviště do mobilu

LEZENÍ DO MOBILU - lezecké průvodce pro Android

Jak si doma postavit umělou stěnu?

Kde trénovat lezení přes zimu, když nechcete využívat komerční umělé stěny? Máme pro vás pár tipů a třeba si i stěnu postavíte jako já.

Kampus – prostorově nenáročné

K dalším výhodám kampusu patří také nízká cena a výrazný nárůst síly. Nevýhodou však může být nevhodnost pro začátečníky, kteří ještě nemají tělo připravené na takovou zátěž, je zde proto velké riziko zranění. Cvičit na něm musíte velmi obezřetně a hlavně se nepřepínat. Časem vás možná bude kampus nudit.

Malá stěna u vás doma

Na reálné stěně budete trénovat skutečné pohyby, zapojíte všechny lezecké svaly a můžete trénovat kdykoli. Na lezení je domácí stěna mnohem vhodnější než kampus, avšak vyžaduje o něco víc prostoru a nemůžete na ní tolik trénovat vytrvalost. Jejím negativem je, že přibude i prach a pořizovací cena je vyšší.

Stěna, kterou vidíte na obrázku, má přibližně 10 metrů čtverečních. Náklady na materiál stěny z obrázku, časová náročnost 40 hodin:

  • Kovová konstrukce a svařování: 9 000
  • Desky: 2 500
  • Šrouby, spojovací materiál a barva: 2 500
  • Úchyty (mix z různých zdrojů): 5 000

Jak tedy vytvořit stěnu na lezení?

1) Nejdřív si určete velikost stěny, berte ji s ohledem na prostor, který máte i na finanční možnosti, ačkoli by se mohlo zdát, že největší je nejlepší. Podle mého názoru je ideální prostor alespoň 2x2x2 metry, ale pokud na některé straně prostor přidáte, tím spíš si zalezete. Na malé stěně jste omezeni v pohybu a budete kroužit dokola na relativně malých chytech.

2) Musíte mít samostatný prostor, při lezení se kvůli používání magnézia hodně práší. Nedoporučuji vám stěnu umisťovat v obývacím pokoji nebo dokonce v ložnici.

3) Určete sklon stěny. Pokud budete na vašich chytech často trénovat, zvyknete si na ně a budete za ně dělat delší kroky, brát menší chyty a snadno si můžete přivodit zranění. Proto je třeba patřičným převisem eliminovat kroky za pro vás velmi malé chyty. Na malé stěně nebudete tolik trénovat techniku, spíš půjde o posilování svalů. Ani vytrvalost si na této stěně příliš nevytvoříte.

A to nás vede spíše k převisu než kolmici. Podle mého názoru bude ideální převis kolem 45°. Stále ještě se jedná o reálné lezení, ale vy stále visíte, nemůžete odpočívat a zároveň trénujete celé tělo včetně prstů i břicha.

Použil jsem nakloněnou kovovou konstrukci, kterou jsem nechal svařit. Vše je potřeba důkladně naměřit – radši dvakrát.

4) Sežeňte si chyty. Chyty jsou drahé a zároveň je jich potřeba hodně. Vy můžete zpočátku kombinovat koupené chyty s vlastní výrobou - v domácích podmínkách je možné vyrobit chyty s křemičitého písku nebo ze dřeva. Sám jsem vyráběl chyty z tvrdého dřeva, například i značka Amuerte se vydala cestou lipového dřeva a fungují velmi dobře. Jejich výroba je poměrně snadná.

Komerční chyty vyrábí docela dost výrobců, budete mít pestrý výběr. Sám mohu doporučit chyty Aix, které jsou na špičkové úrovni, mají velký výběr tvarů i velikostí.

Jaký použít materiál na lezeckou stěnu?

Dá se použít adekvátně silný sololit. V minulosti z něj bylo vybudováno mnoho domácích stěn. Nedoporučuji jej do stropových převisů, ani pro velké chyty, za které extrémně páčíte a děláte dlouhé kroky. Výhodou sololitu je, že do něj chyty zapustíte.

Druhou volbou je dřevotříska. OSB desky jsou ideální, jen jsou o něco dražší než sololit.

Okraje stěny se vyztuží dřevenými trámky – velikost 10 x 10 cm bohatě stačí. Práce se dřevem není náročná. Další možností je využít kovovou konstrukci, u ní se ale nevyhnete sváření.

Finální fáze – upevnění

Následně se stěna připevní na zeď. Jednoduché řešení je využít k tomu kovový řetěz, který umožní případné naklápění desky. Přidělá se na chemickou kotvu, případně klasický nýt pomocí karabiny.

Dále bude potřeba velké množství takzvaných buldoků – natloukacích matek, které se do navrtané díry našroubují zezadu. Na ně se pak zepředu umisťují chyty.
Díry na buldoky je nutné mít kolmé, jak se budou obtížně utahovat chyty. Počet buldoků musí být velký. Ideální rozložení je 10x10 cm nebo 15x15 cm, nemusí být rozmístěné přesně geometricky. Šroubů je třeba tolik, kolik budete mít chytů. Ideálně velikost 10 nebo 12.
Stěnu z obrázku jsem také natřel barvou, což není nezbytné, bylo to jen z důvodu hezkého vzhledu – stěna je totiž v kancelářských prostorách.

Tak to je pro začátek vše. Pustíte se do toho? Máte dotaz? Ptejte se.

Článek napsal a připravil Tomáš Vak, vášnivý lezec a majitel obchodu Affekt.

img1


Roviště do mobilu

Výběr cest na písku

Prachtel
Související články

Jak trénuje Adam Ondra

Jak si doma postavit umělou stěnu?

Změny v ČHS, na co si dát pozor.

Novoroční Open 2015

ferrata v Ádru - aktualizace

Via ferrata v Adršpachu

Ledolezecký techniky, video

Smrtelné použití expresky - video

Víte jak se jistit? Přečtěte si několik rad, jak lézt co nejbezpečněji.

Jak se obléci do hor

Jak se zlepšit v lezení.

Zkřížení lana při spouštění prvolezce

V ledech opravdu bezpečně


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí >Další [1-20] celkem článků:1030
index 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 
20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 
39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.