Lezecká Revue

Heinrich Harrer, I.část

Heinrich Harrer se narodil 6. července 1912 v Rakousko-Uhersku a zemřel 7. ledna 2006 v Rakousku. Byl rakouský horolezec, cestovatel, geograf, fotograf a spisovatel.

Mezi jeho předválečnými výkony vyniká zejména prvovýstup Severní stěny švýcarského Eigeru v roce 1938.
Převzato z Wikipedie

Uvádíme první část vyprávění Pavla Roháčka z Brna, který se s Heinrichem Harrerem osobně setkal koncem devadesátých let a uskutečnil s ním rozhovor .

Když jsem se s panem Harrerem setkal naposled v jeho překrásném domě posazeném v ještě krásnější lichtenštejnské krajině v městečku Mauren, byl tento neobyčejně vitální starší pán plně zaměstnán přípravami na film Sedm let v Tibetu. Jako autor této knihy byl neustále zván na konzultace ke scénářům a tím pádem se jeho život dostal ze stereotypu všedního života penzisty-dobrodruha.

Účelem mé návštěvy mimo jiné bylo dohodnout podmínky přeložení a pozdějšího vydání některých jeho dalších knih, které nebyly u nás dosud vydány.

Když jsme narazili na nepřekonatelné finanční problémy s nakladatelem všech jeho dosud vydaných knih, německou nakladatelskou firmou Confida a tudíž vlastníkem jeho autorských práv, sklouzla řeč na témata nám oběma příjemná a blízká. Horolezectví, sport, náboženství v Tibetu a jeho osobní přátelství s Dalajlamou, který žije v současné době v exilu v indickém městě Dharammsala.

S tímto nejvyšším představitelem buddhistické náboženské společnosti se setkal ve Lhase, kam se dostal za dramatických okolností po útěku z britského zajateckého tábora v Indii začátkem druhé světové války. Lhasa byla takzvaným zakázaným městem, kde každý příchod Evropana bez diplomatického pasu byl prakticky nemožný.

Heinrich Harrer se svým přítelem Peterem Aufschneiterem, podnikali v Indii a Nepálu cesty do oblasti Nanga Parbat, kde je zastihly britské policejní hlídky a eskortovaly je jako německé válečné zajatce. Odtud se jim podařilo uprchnout s cílem přejít přes Tibet do Japonska zpět do vlasti.

Tento grandiozní pochod se jim podařil jenom do Lhasy. I tak to byl nadlidský výkon, který Heinrich Harrer poutavě popisuje v knize Sedm let v Tibetu. Zde byli prakticky drženi až do čínské okupace, kdy museli opustit zemi současně s Dalajlamou a vládou.
Při tomto vynuceném pobytu došlo k historickému sblížení s tehdy velice mladým a nadprůměrně inteligentním duchovním vůdcem jedné s nejtolerantnějších náboženských dominancí, Dalajlamou.

Heinrich Harrer a zejména Peter Aufschneiter byli neobyčejně technicky zdatní a tvořiví. Aufschneiter jako zeměměřič zaměřil a později pomohl vybudovat přehradu, která vyrábí proud pro Lhasu a zavlažovací systém, který je doposud funkční.

Dalajlama se velice zajímal o jejich činnost, která by mohla přinést nedozírný pokrok pro tuto zemi a snažil se sám proniknout do tajů techniky.Nechal si dovézt promítací přístroj a filmovou kameru, kterou dovedl zakrátko nejen obsluhovat, ale také do šroubku rozebrat a složit. Americký jeep, který byl přivezen v rozebraném stavu, neboť se musel až do Lhasy prakticky na zádech, dovedl s minimální pomocí složit a k nemalé hrůze mnichů také ovládat.

Pobyt těchto dvou přátel byl pro tuto zem i pro ně samotné velice pozitivní. Pan Harrer vzpomíná na tuto dobu, která poznamenala jeho další život s láskou.

V době, kdy ve světě a zejména v Evropě zuřila strašlivá válka, našli oba tito přátelé po strastiplné cestě mírumilovný azil, přímo v centru duchovního klidu, narušeného až čínskou okupací Tibetu. Okupaci pan Harrer neschvaloval, ale pro další vývoj této země a především uchování duchovních pokladů této země byla okupace paradoxně pozitivní.

Okupanti hledali především zlato, o kterém se domnívali, že jím tato země oplývá. Po prvním zklamání a nezdarech, které doprovázely boření buddhistických chrámů a stúp se pouštěli do beznadějného počínšťování zejména mládeže, ale neuspěli. Z tisíců zbořených stúp si postavili Tibeťané další tisíce ve svých srdcích.

Také pokus s Pančenlamou nebyl úspěšný. Pančenlama, jako duchovní náhrada Dalajlamy zcela zklamal. Nejen že ho tibetský lid nepřijal, ale Pančenlama sám brzy poznal beznadějnost boje a sám se postavil na platformu nepříznivou pro Čínu a byl sám dlouhá léta v izolaci.

Pan Harrer se několikrát setkal s Dalajlamou nejen v Indii, ale i na půdě OSN a jiných světových kongresech, kde mu Dalajlama soukromě sdělil, že jediný pozitivní přínos okupace byl ten, že Tibet, jeho vláda ani duchovenstvo, což bylo prakticky totéž, by nedokázalo čelit neobyčejně se rozmáhajícímu turistickému ruchu a zájmu o tuto zem a tím ještě většímu zdevastování kultury náboženské etiky a zmaterializování země.

Tibet byl pod čínským jhem do jisté míry tohoto uchráněn, protože Čína dávala povolení pro pobyt velice sporadicky. Samozřejmě Dalajlamovo úsilí o samostatnost neustává, neboť tito lidé na ni mají plné právo. Pan Harrer se vždy a všude pro tuto myšlenku vyslovoval a ne jednou se společně pro tuto otázku váhou své osobnosti angažoval na vlivných místech.

Když jsem seděl na verandě jeho domu při kávě a poslouchal jeho konstruktivní vyprávění, nechtělo se mi věřit, že tento mladík, mistr světa v lyžování kanoista, horolezec, scénárista a profesor matematiky má už přes osmdesát let.

Jeho tušení, že zfilmování knihy Sedm let v Tibetu, které bylo v té době ještě v počátcích, vyvolá u čínské strany nevoli, bylo přesné. Pan Harrer byl zpočátku velmi odměřený a zřejmě unavený s prací na filmu a kdybych nebyl s tak vzdálené země pravděpodobně by jsme hovořili pouze pracovně, ale brzy jsme našli společnou řeč a ochotně mi odpovídal na otázky, které jsem si připravil.

Příště rozhovor s Heinrichem Harrerem.

Text Pavel Roháček, foto archiv autora.

img1

Heinrich Harrer

Heinrich Harrer s Dalajlamou
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
adoplnil: George, 05.05.2014
Je velmi málo informací, jak to bylo dále s jeho synem, jestli k sobě našli cestu nebo ne?
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.