Lezecká Revue

Lezení ve Valle dell Orco

Valle dell Orco, údolí na jihu italského Národního parku Gran Paradiso je považováno za místo v Evropě, kde se formovalo moderní volné lezení.

V sedmdesátých letech minulého století několik italských horolezců pod vlivem zlatého věku v Yosemitech, začalo v údolí řeky Orco realizovat svoje výstupy s odlišnou filosofií, než bylo do té doby zvykem.

Mezi prvními. kteří zde začali realizovat nový přístup k lezení byli italští horolezci Gian Carlo Grassi, Daniel Galante a Gian Piero Motti. Byli to oni, kteří vyzdvihli krásu a obtížnost linií a radost z lezení nad pouhé dosažení vrcholu kopce.

V té době vznikly takové cesty jako Sole Nascente, La via della Rivoluzione, Il Diedro Nanchez nebo Il Lungo Cammino dei Comanches, které si našly v horolezecké historii svoje místo.

Význam Valle dell Orco vzrostl v 80. letech minulého století s dosažením VII. stupně. Další vývojovou vlnu přinesl v roce 1984 švýcarský lezec Marco Pedrini, který začal umísťovat první nýty do extrémně hladkých ploten doufaje, že se podaří jejich volné přelezení.

Ne vždy se mu to podařilo, ale díky Pedrinimu vznikaly v Orco skalní problémy, které se současná generace pokouší vyřešit.

V roce 2002 Massimo Farina, a Rolando Larcher přelezli volně Mangas Coloradas a La via della Rivoluzione.

Nedávno se špičkový sportovní lezec Christian Brenna a bouldrista Marzio Nardi zaměřili na hladkou, tenkými trhlinami rozpukanou desku Specchio a vylezli zde několik cest obtížnosti 8a až 8b.

V údolí Orco najdeme vedle čistě skalních linek v zimě také mixy a ledy, které jsou v posledních letech stále častěji lezené. Dá se tak říct, že Valle dell Orco poskytuje zábavu pro milovníky všech druhů lezení a určitě stojí za návštěvu.

Mapa Valle dell Orco

Mapa lezeckých oblastí v Orco

Trad Climbing International Meeting

Itaca nel Sole, Valle del Orco, video


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.