Lezecká Revue

Philipp, Flamm, Hasse, Brandler - Milníky Dolomit IV.

1957

V poválečných padesátých letech minulého století přicházejí další snahy vypořádat se s přemírou železa v dolomitských stěnách. Jedním z počinů, který ukazuje na nové pojetí etiky přelézání cest, je výstup Philipp/Flamm (6/A1, dnes 7+), vylezený vídeňáky Walterem Philippem a Dietrichem Flammem.

Prvovýstup o 32 délkách, 1100 lezeckých metrech s převýšením 800m, vylezený volně až na několik úseků po skobách, končí na nevýrazném bodě v hřebenu SZ stěny Civetty, dříve známém pod označením kóta IGM 2992m. Dnes tato kóta nese označení po slavném lezci první poloviny minulého století Atilio Tissim, Punta Tissi. Podnět k přejmenování této kóty dal právě prvovýstup Philippa a Flamma.

Civetta

Linie cesty Philipp/Flamm, foto: Jan Kreisinger

Civetta

1958

Těžké roky II. světové války znamenaly pro mnoho lidí ztráty na životech, traumata z pobytu v koncentracích, těžká dětství. Na druhou stranu, tato doba posílila u válečné generace lezců odolnost proti deprivaci, fyzickému a psychickému strádání.
Dietrich Hasse, který se narodil v roce 1933, dětství prožil ve válečných letech, patřil mezi mladé lidi, které válečná doba tvrdě zasáhla, ale také posílila.
V roce 1957 se rozhodl uskutečnit svůj sen, vylézt přímou cestu v severní stěně Cima Grande di Lavaredo.

Hasse Brandler společně s Peterem Voigtem dali své ruce na skálu v linii budoucí Diretissimi 1.srpna. Záhy však zjistili, že jen ve dvou je jejich šance na přelez příliš nízká. Na chatě Locatelli se dávají dohromady s Willi Zellerem a Toni Reiterem, dvěma lezci z Bavorska, a přesvědčují je o společném pokusu.
Po několika délkách lezení je ze stěny sundavá nepřízeň počasí a oba Bavoráci z boje odstupují.
3.září Dietrich Hasse a Petr Voigt zkouší štěstí tentokrát s Jörgem Lehne a Siegfriedem Lowem. K večeru přináší vítr sněžení. Všichni trpí zimou v sedě na polici ve stěně. Jakmile se objeví světlo, po hrozném bivaku se všichni čtyři spouští dolů k úpatí stěny.

Po sérii neúspěšných pokusů Dietrich Hasse pochopil, že je potřeba zlepšit vybavení pro bivak a zrevidovat matroš. Ambiciózní projekt se odkládá na léto 1958.
Když přijde chvíle vyrazit, Petr Voigt se rozhodne přenechat své místo talentovanému a odhodlanému horolezci Lotharu Brandlerovi.
Od 6. do 10. července 1958, Dietrich Hasse a Lothar Brandler ve spolupráci s Jörgem Lehne a Siegfriedem Lowem konečně dotahují jejich sen do konce. Vzniká jedna z největších cest v Dolomitech, přímý výstup severní stěnou Cima Grande di Lavaredo, Hasse / Brandler (Diretissima) 6A2 (později volně za 8).

Dietrich Hasse, hnací síla a vizionář celého podniku, přišel později s nadčasovou teorií. Lezci, kteří budou opakovat jejich prvovýstup na Cima Grande, by neměli do cesty přidávat další skoby, aby zachovali její původní sportovní hodnotu.

Hasse/Brandler

Hasse/Brandler, foto: Pavel Bohuněk

Milníky Dolomit III.


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.