Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Klettersteig Lachenspitze Nordwand

Kopec:

Lachenspitze 2130 m

Pohoří:

Allgäuer Alpen

Oblast:

Tirol

Délka a čas výstupu:

265 m /1120 m, 1:15 /5:45

Čas přístupu:

2:15

Čas sestupu:

2:15

Obtížnost:

místy C-D (často C a B)

Nadmořská výška nástupu:

1865 m

Nejlepší období:

červen – říjen

Lezení do mobilu

Charakter:

Feráta v severní stěně Lechenspitze nabízí perfektní kombinaci vertikálního dobrodružství a uchvatných scenérií.
Výhledy na tři nádherná jezera doplňují náročný výstup v severní stěně.
S ohledem na náročnost a délku celého výstupu se jedná o celodení tůru a je třeba přihlédnout i k podmínkám ve stěně.
Jako výchozí i konečný bod je ideální Landsberger Hütte.

Popis:

Nástupovou stěnkou (C/D), která přechází v černé, trochu lehčí stupně (C) až na výrazný výstupek. Pak lehčeji (B a B/C), kde se člověk zase může v klidu nadýchnout, aby mohl pokračovat strmou stěnou (C) vedoucí přes převisy. Pak stupněma (max B) na hranu plotny (B) a na polici. Zase přes stupně (B), ale krátce i strměji (B/C) do žlabu přes vklíněný balvan. Od tohoto místa strmě (C) a pak chodeckým terénem (pozor, v tomto místě často zůstává i do pozdního léta sníh).

Další převis je možno překonat dvěma stejně obtížnýma variantama (B/C) a pak velmi strmě (C/D) přes krátký střechovitý převis k rampě (C). Od skalního výčnělku přes stupně (krátce B/C) do lehkého terénu (A), zde trochu strmě (B) nahoru, traverz a na konci sestoupit (A) do žlabu. Ze žlabu opět strmým terénem (C) až na hranu a pak lehkýma plotnama (A) pod hřeben a po posledních pár krocích (A/B) na vrchol.

Komentář k zajištění:

Feráta je zajištěna kvalitním, silným ocelovým lanem.

Příjezd:

Přes Fernpass nebo Füssen do Reutte a dále směr Tannheimer Tal až do Tannheimu (1097 m). Zde odbočuje cesta k Vilsalpsee (od 10:00 do 17:00 zákaz jízdy ve směru k jezeru, zpáteční jízda je možná kdykoliv) a tady je placené parkoviště.
Je možné použít taky autobus na lince Tannheim – Vilsalpsee. Při použítí veřejné dopravy vlakem do Reutte a pak dále autobusem směr Tannheim event. Vilsalpsee.

Přístup ke stěně:

Od Vilsalpsee nahoru k Traualpe (1649 m), kolem Traualpsee (Stausee) k Landsberger Hütte (1810 m). Přímo z předzahrádky u dveří se začíná stoupat k Lache (malé jezero). Kolem něj pod severní stěnu a pod ní doprava (tabulka na skále).
Odtud už jen s helmou kvůli volným kamenům padajícím zhora. Podle červených značek až na nástup feráty označené další tabulkou na skále.

Sestup:

Z vrcholu sestoupit po značené stezce nejprve na jihozápad a pak na západ mezi Lachenspitze a Steinkarspitze. Odtud zpět k Landsberger Hütte a zpátky k Vilsalpsee.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář