Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Kristall Klettersteig

Kopec:

Seewand 2443 m

Pohoří:

Granatspitz-Gruppe

Oblast:

Salzburg

Délka a čas výstupu:

380 m /250 m, 1:30 /3:30

Čas přístupu:

30 min

Čas sestupu:

30 min

Obtížnost:

E (extrémě těžká, velmi strmá, atletická feráta)

Nadmořská výška nástupu:

2270m

Nejlepší období:

červenec – září

Lezení do mobilu

Charakter:

Kristall Klettersteig je jednou z nejpěknějších a nejtěžších kratších ferát. Mimo nádherných výhledů na Weißsee, které se pod nohama naskýtají nabízí také unikátní lezení.

Popis:

1. část – na planině začíná feráta lanovým mostem (B/C) přes řeku, která teče ze Sonnblickkees do Weißsee (most je kousek před ústím do jezera). Po překonání řeky až k označenému nástupu na přehu jezera po chodníku.

2. část – po krátkém traverzu (C-D) na hranu a za ní strmou stěnkou (C/D, pak B/C) na pilíř. Následná stěna je trochu lehčí (A/B, pak B/C) a směřuje k traverzu (C/D, pak B/C) a jím ke strmému pilíři. Po pilíři nahoru (B/C, pak C/D) na odpočinkové místo před pasaží se žebříky. Nahoru prvním žebříkem (C) pak překrok na druhý žebřík, což je klíčové místo celé feráty (E) a pokračovat druhým a třetím kolmým žebříkem (D). Pak následuje závěrečná stěna (C/D) která vede do lehčího terénu a na konec feráty.

Komentář k zajištění:

Cesta je po celé délce zajištěna, žebříky i kramle jsou nové a nachází se zde také dvě místa, odkud se dá slanit, ale je k tomu třeba slaňovací vybavení.

Příjezd:

Od Zell am See ve směru Mittersill až do Unttendorfu. Nyní až k údolní stanici lanovky a zde zaparkovat.

Přístup ke stěně:

Buď lanovkou na Rudolfshütte, nebo 2 – 2,5 hodin podél sjezdovky pěšky a pak po značené cestě k chatě. Od stoupat k Oststaumauer a podél jezera až k odbočce na ferátu.

Sestup:

Po výstupu ferátou sledovat mužíky ve směru Sonnblickkees až po modrobíle značenou stezku. Po ní zpět dolů na chatu.
přidej fotku

traverz nad hladinou Weisssee
2012-10-23

Nejtezsi mi­sto traverzu
2012-11-08

nejtezsi­ úsek
2012-11-08

v nejtezsi­m useku
2012-11-08

zaver feraty
2012-11-08

Přidej přelez a komentář
Tomáš  Trefil30.7.2009
Neuvěřitelně atletická a silová cesta. Prakticky celou dobu jste v převislých traverzech nebo převisech. Jsou tam sice místa na odpočinek, ale potom znovu a znovu se pouštíte do dalších silových úseků. Nejtěžší je prvních 50-70 traverzových metrů a závěr (asi 60 výškových metrů), kde je žebřík, ze kterého musíte přelézt převisem na další 2 převislé žebříky. V tomto závěrečném úseku si vůbec neodpočinete, takže vyžaduje i silovou vytrvalost.