Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Via Kapf Klettersteig

Kopec:

Kapf 1153 m

Pohoří:

Bregenzerwald-Gebirge

Oblast:

Vorarlberg

Délka a čas výstupu:

110 m /120 m, 60 min /1:45

Čas přístupu:

30 min

Čas sestupu:

15 min

Obtížnost:

D-E (extrémě těžké, D/E, větčinou C/D)

Nadmořská výška nástupu:

1030 m

Nejlepší období:

květen – říjen

Lezení do mobilu

Charakter:

Velmi strmá, velmi těžká a dobře zajištěná feráta, která nabízí úchvatné vertikální dobrodružství vysoko na tokem řeky Rýn. Vyžaduje od lezců velkou sílu a i přes krátkou vzálenost mezi ocelovými tyčemi bude určitě většina v převisech funět. Vynaložené úsilí je ovšem odměněno nádhernými výhledy do údolí Rýna a z apěkného počasí je vidět daleko přes Bodamské jezero. Za jeden den se dá stihnout spolu s vedlejší ferátou Via Kessi – Klettersteig.

Popis:

Od tabulky šikmo doprava (zprvu zahliněným zářezem) pak lehce (B) nahoru pod převis. Jím přímo nahoru (D/E) a strmou stěnou (C/D) na polici (odpočinek). Po polici traverz doleva a stěnou přímo nahoru (C) na další polici. Polící traverz doprava (B) přes jeskyňku (úzké místo) a travezovat (A) až ke knize výstupů. Pak lehce zářezem mírně vpravo (B). Zde pro unavené a méně odvážné možnost lehkého dolezu (A) v pravo zářezem.
Feráta pokračuje doleva vzdušně za hranu (D) a pak úzkým, nahoře se rozšiřujícím komínem přímo nahoru (D/E). Po výlezu z komína už lehce (B, pak A) k tabulce na konci feráty.

Komentář k zajištění:

Průběžné ocelové lano a ocelové tyče ve skále.

Příjezd:

Po A14 do Klausu (z jihu) nebo Altachu (ze severu), dále do centra obce Götzis (u kostela) a dále směr Götznerberg. Pak doprava na Meschach. Na rozdvojení vleho směr Gasthof (hospoda) Spallenhof. U hospody Spallenhof zaparkovat. Při použití hromadné dopravy na nádraží Götzis, dále místním autobusem do Meschachu nebo linkou číslo 1 do Götzner Bergu.

Přístup ke stěně:

Z parkoviště po polní cestě kousek směrem na západ. Za zatáčkou druhou cestou doprava (bez označení, lze snadno přehlédnout). Přímo vzhůru a u paty stěny Kapfwandu sledovat chodník doprava až na nástup označený tabulkou (Via Kapf je levá feráta).

Sestup:

Doprava (jihozápadně) po červeně značené cestě až k napojení na přístupovou cestu.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář