Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Tabaretta Klettersteig

Kopec:

Tabarettaspitze 3128 m

Pohoří:

Ortler

Oblast:

Alto Adige

Délka a čas výstupu:

500m, 3:30

Čas přístupu:

1:30

Čas sestupu:

2:00

Obtížnost:

E (pár hladkých úseků E, jinak většinou C/D a C)

Nadmořská výška nástupu:

2250 m

Nejlepší období:

červenec – říjen

Lezení do mobilu

Charakter:

Divoké prostředí severní části Ortleru už při přístupu pod stěnu dává tušit, co se od této feráty dá očekávat. Už jen při traverzu od chaty Tabaretta je dobré být obezřetný a dát si pozor na uklouznutí a to člověka čeká 500 metrů vysoká hladká stěna.
Feráta je zajištěna pouze průběžným ocelovým lanem a při výstupu na lezce čekají strmé úseky, vzdušné hrany a exponované traverzy a jen vyjímečně se objeví šiřší police, na které by bylo možno vydechnout.
Kombinace nádherné kulisy horského hřebenu Suldenu a úchvatný výhled do severní stěny Ortleru dělá z této cesty non plus ultra ferátu, kterou člověk prostě musí absolvovat.

Popis:

Od nástupu přes velmi strmé a hladké vhloubení (C/D) nahoru až na malou skalní poličku k převisu (D). Jím nahoru k hladké plotně (C), která opět vede na poličku (A/B). Pak následuje velmi strmá spára (D) a ní do krátkého lehkého úseku (A/B), který vede k traverzu doprava (C) a za ním strmý úsek (C/D). Nyní z police velmi strmě (D/E) do hladkého traverzu bez stupů (E) až na hranu k odpočinkovému místu. Odtud stále strmě (C a C/D) přímo nahoru a do lehčího terénu (A a B).
Tato dlouhá lehká pasáž je pouze na jednom místě přerušena hladkou plotnou (C) a vede k dlouhému, ale lehkému traverzu doprava (A). Pak nejprve na hranu (B/C) a dál strmým, hladkým a vzdušným vhloubením (D) nahoru k plotně (C). Po překonání plotny následuje stupňovitý terén (B a A) přerušený pouze jedním krátkým převisem (C). A teď už jen mírným, suťovým terénem (A) k výstupu na hřeben.

Komentář k zajištění:

Pouze průběžné ocelové lano, žádné kramle ani umělé stupy.

Příjezd:

Přes sedlo Reschenpaß do Vinschgau a u Stelvia směr Stifserjoch až k odbočce na Sulden. Nyní až do Suldenu a zde zaparkovat.

Přístup ke stěně:

Ze Suldenu po dobře značené cestě k chatě Taberett. Hned u chaty začíná oranžově značený velmi exponovaný přístup pod samotný nástup feráty.

Sestup:

Na hřebenu doprava k blízké chatě Payer a od ní sestoupit po výrazné cestě zpět k chatě Tabarett a odtud zpět do Suldenu.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář
Tomáš  Trefil28.7.2010
Díky úseku Gelbe Knott pravděpodobně nejtěžší ferrata v Itálii. Celá cesta je jištěna pouze ocelovým lanem, žádné žebříky, kramle apod. Moc pěkné lezení. Doporučuji!