Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Neuer Klettersteig

Kopec:

Tschenglser Hochwand 3375 m

Pohoří:

Ortler

Oblast:

Alto Adige

Délka a čas výstupu:

330m /1250m, 1:30 /7:00

Čas přístupu:

3:00

Čas sestupu:

2:30

Obtížnost:

C

Nadmořská výška nástupu:

3040 m

Nejlepší období:

červenec – září

Lezení do mobilu

Charakter:

V roce 2002 otevřená nová feráta sleduje diagonální linii v jižní stěně Tschenglser Hochwand. Výstup je jednou z nejvýše umístěných ferát v Alpách. V horní části navazuje na starší ferátu Erich-Otto-Klettersteig a na normální cestu.
Z vrcholu se otevírá nádherný výhled na panaroma Königspitze, Ortleru a mnoho dalších třítisícovek.

Popis:

První výšvih (C) od nástupu představuje hned i klíčové místo. Pak krátký, zvětralý, rozbitý úsek (A) a traverz v plotně (B). Dalším lehčím terénem (A/B) k exponovanému koutu (B). Po dalším lehčím místě (A/B) nahoru pilířem (B). Po mírně stoupajícím traverzu (B) k hraně a jí přímo nahoru (B/C, pak B). Lehkým traverzem (A) a plotnama (B) k napojení na ferátu Erich-Otto. Jí na balkonek a přes volné bloky přetraverzovat doprava (A/B). Po ukloněné rampě (B) na další balkon. Žebříkem (A/B) na hřeben (B), kde se feráta napojuje na normální cestu. Po ní, po širokém hřebenu (A/B) na velký balkon. Z něj přes velký blok zajištěný pouze kramlemi na malý hřebínek. Traverzem doprava (A) k výlezu (A/B) a po pár metrech na vrchol.

Komentář k zajištění:

Často přerušené ocelové lano (důsledek zásahu blesku), žebřík, občas kramle.

Příjezd:

Přes Vischgau na Prad. Dále jihozápadním směrem na Gomagoi a zde doleva směr Sulden. Zaparkovat u sedačkové lanovky Kanzel jihovýchodně od centra obce.

Přístup ke stěně:

Od horní stanice lanovky nejprve po cestě číslo 12 a pak po cestě číslo 5 na Düsseldorfer Hütte. Nejlépe už zde nasadit přilbu a dál po cestě číslo 5 podle ukazatele (dřevěný rozcestník) neuer Klettersteig kousek k nástupu. Bez použití lanovky se nástup prodlouží o zhruba 3,5 hodiny.

Sestup:

Z vrcholu sestoupit kousek ferátou. Pak po normální cestě jihozápadním hřebenem (červeně značeno). Dolů suťoviskem na cestu, po které se nastupovalo.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář