Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Monte Albano Klettersteig

Kopec:

Monte Albano 660 m

Pohoří:

Dolomity jih

Oblast:

Oblast jezera Garda

Délka a čas výstupu:

560m /400m, 3:30 /4:00

Čas přístupu:

25 min

Čas sestupu:

35 min

Obtížnost:

C-D a 2+ (na nástupu 2+, dva dlouhé úseky C-D jin

Nadmořská výška nástupu:

197 m

Nejlepší období:

celoročně

Lezení do mobilu

Charakter:

Tato feráta nedaleko Arca patří k prvním sportovním ferátám v Alpách a stále se řadí mezi velmi náročné. Vzhledem k její oblíbenosti je bohužel skála značně vyleštěná. Výstup má několik krásných, fotogenických traverzů a jedno dlouhé a extrémě strmé vhloubení.
S ohledem k orientaci na jih, je možné tento výstup absolvovat kdykoliv během roku a rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co se v okolí Arca dá nalézt.

Popis:

Od nástupu nejprve 2-3 metry (2+) k prvnímu vhloubení bez jištění. Pak přichází už zajištěné hned první těžké místo (C/D), krátký odpočinek (B) a převis (D). Pak výrazně lehčeji s možností ústupu doprava. Dále fotogenickým traverzem doprava (C), který vede do dlouhého vhloubení (C/D). Pak zpět doleva velmi exponovaným terénem, ale „jen“ za C ke krátkému ocelovému mostu. Pokračovat nahoru (C, pak B) a doleva na velkou polici. Po ní asi 150 až pod pilíř s komínem.
Po pilíři nahoru (C) a pak 50 metrů chodeckým terénem až k velkému skalnímu bloku, ten obejít a za ním opět začíná jištění. Zde hladkou plotnou (C) nahoru ke knize výstupů. U knihy ještě jednou kolmým a těžkým terénem (C/D) doleva přes výraznou střechu a do závěrečného vhloubení (C).
Výstup končí pěkným traverzem doprava (C).

Komentář k zajištění:

Průběžné ocelové lano a ocelové stupy.

Příjezd:

Z Rovereta (sjezd z dálnice Rovereto Sud/Lago di Garda Nord) do Mori (možnost parkování na kraji města) a ve městě strmými uličkami k hradu Albano.

Přístup ke stěně:

Z Mori nahoru ke kapličce v lese, projít lesem a pod stěnu. Nástup označen tabulkou.

Sestup:

U tabulky na konci feráty doleva a po chodníčku zpět ke kapličce a k zaparkovanému autu v Mori.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář