Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Madonnen

Kopec:

Große Gamswiesenspitze 2486 m

Pohoří:

Gailtaler Alpen, Lienzer Dolomiten

Oblast:

Tirol

Délka a čas výstupu:

390 m /1500 m 2:00 /7:30

Čas přístupu:

3:00

Čas sestupu:

2:30

Obtížnost:

pár míst C (většinou B až B/C)

Nadmořská výška nástupu:

2200 m

Nejlepší období:

červen – září

Lezení do mobilu

Charakter:

Große Gamswiesenspitze je díky své poloze mezi vrcholy Laserzkessel a Kerschbaumertörl vyhledávaným vyhlídkovým vrcholem.
K výstavbě této relativně nové feráty ze září 2006 bylo použito celkem 650 m ocelového lana montovaného na 135 svornících. Specialitou jsou 16 m dlouhý zavěšený most a kamenná socha Madony, jejíž reflexní ozdoba na hlavě při jasném slunečním světle bliká až ke Kerschbaumeralm.

Popis:

První část (Große Gamswiesenspitze – 280 m) – od nástupu nejprve vpravo hranou (B) a stěnou (B) k plotně (B/C). Lehčím terénem (A) k další stěně (B až B/C). Travnatým hřebenem nahoru (A) a pak mírně dolů (B) k visutému mostu (A). Přes skalní stupně (B) a travnatou plochu (A) ke knize výstupů. Další skalní stupně (B) vedou k trhlině (C), což je první klíčové místo.
Na druhé straně se míjí kamenná Madona (A/B) a pak strmě nahoru (B/C). Lehčí místo (B) vede ke vzdušné hraně (C), což je druhý klíčový bod cesty a také konec první části výstupu.

Po sestupu na pěšinku buď pár minut na vrchol nebo rovnou serpentýma dolů do Gammsscharte (štrbina) a zde doporava se nachází druhá část výstupu (Kleine Gamswiesenspitze – 110 m).

Z Gammsscharte na skalní výčnělek (nejprve B, pak B/C). Přes strmé plotny (B/C) na zubatý hřeben (B). Po překonání prvního vrcholku (A/B) sestup do uzké štrbiny (B/C). Poté lehce v pravo od hřebenu (B) a vrchol Kleine Gamswiesenspitze je dosažen.

Komentář k zajištění:

Tlusté ocelové lano, kramle a visutý ocelový most.

Příjezd:

Z Lienze po B100 na jihozápad směr Leisach-Gries. Asi 1,5 km za Griesem odbočuje doleva příjezdová cesta ke Kerschbaumeralm (Wegweiser). Tudy až na konec cesty, nejprve asfalt, pak štěrk.
Při použití veřejné dopravy vlakem do Lienze a odtud autobusem (linka 4421) do Leisach Bugfrieden. Dále pěšky.

Přístup ke stěně:

Z parkoviště po značené cestě nejprve lesní cestou a pak pěšinou k rozcestí u Kerschbaumeralm-Schutzhaus. Zde zahnout doleva směr Kerschbaumertörl.
Když se cesta změní na kamenitou, ostře zahnout vlevo a sledovat modře značenou stezku, která vede až k nástupu označeném cedulí.

Sestup:

Z vrcholu Kleine Gamswiesenspitze normálkou (max. B) na Kerschbaumertörl. Zde doprava směr Kerschbaumeralm-Schutzhaus a napojení na přistupovou cestu.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář