Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Ferrata Sci Club 18 (Ski Klub 18 Klettersteig )

Kopec:

Monte Faloria 2123 m

Pohoří:

Dolomity

Oblast:

Südtirol

Délka a čas výstupu:

360m /650m, 2:30 /3:20

Čas přístupu:

45 min

Čas sestupu:

5 min

Obtížnost:

D (krátké místo D, často dlouhá místa C/D, vyjímeč

Nadmořská výška nástupu:

1800m

Nejlepší období:

červen – září

Lezení do mobilu

Charakter:

Tato feráta je velice náročná a vede v těsné blízkosti lanovky Cortina – Faloria ve stěně Crepe di Faloria. Nabízí nádherný výhled na Celou Cortinu a oklolní vrcholy. Pro lezce tuto ferátu vybavili horští vůdci z Cortiny 700 metry ocelového lana a přes 300 ocelovými nýty.

Popis:

Od nástupu (C až D) k traverzu (A) a po rampě (B/C až C) na balkon. Po krátkém výšvihu (B/C) následuje lavice (A až B/C). Na exponované kraně se jde strmě přímo vzhůru (nejdříve D, pak C a C/D). Po překonání malého bříška (B/C) následuje krásná plotna (nejdříve B, pak C a C/D). Z apomoci jednoho žebříku (B) je překonán převis. Dál pomohou kramle překonat strmou stěnu (C až C/D) na další polici (A). Následuje lehce převislé břicho (C/D). Přejít za hranu (A) do štrbiny (B/C). Pak žlabem nahoru (A) a dál stoupat lehkým terénem (A). Dále po dlouhé hraně pilíře (C/D, pak C) a z ní doprava do štrbiny (A) a za pomoci kramlí (C) na hřeben (B). Lehkým terénem (A) na výstupovou rampu (C/D).

Komentář k zajištění:

Na obtížných, převislých místech jsou umístěny gumové tlumící prvky ke zmírnění možného pádu

Příjezd:

Přes Lienz nebo Brixen do Toblachu. Zde na jih a po státní silnici 51 do Cortiny d'Ampezzo. U lanovky Faloria (u autobusového nádraží) zaparkovat.

Přístup ke stěně:

Lanovkou Cortina – Faloria a vystoupit na mezistanici Mandres. Odtud podle rozcestníku k nástupu. Pěšky z údolí je nástup o 45 minut delší.

Sestup:

Od konce feráty k horní stanici lanovky a jí zpět do údolí. Pěšky cesta trvá zhruba hodinu a půl.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář
Tomáš  Trefil26.7.2011
Díky možnosti využít lanovku pro přístup do mezistanice Mandres a pro návrat zase z Faloria do Cortiny je to ideální ferrata na odpočinkový den. Obtížnostně vyvážená, prakticky pořád v C a C/D. Na to, že je poměrně nová, jsou už ale stupy docela kluzké. Pěkné výhledy.