Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Cesare Piazzetta

Kopec:

Piz Boe 3152 m

Pohoří:

Dolomity

Oblast:

Südtirol

Délka a čas výstupu:

320m /950m, 1:45 /4:30

Čas přístupu:

60 min

Čas sestupu:

2:00

Obtížnost:

D a 1- (dole jedno místo D, výše lehčí)

Nadmořská výška nástupu:

2640 m

Nejlepší období:

červen – říjen

Lezení do mobilu

Charakter:

Velmi pěkný výstup, který patří ke klasickým, těžkým ferátám Dolomit. Kromě nádherného výhledu na ledovec Marmolady nabízí jako bonus výstup na jednu z Dolomitských třítisícovek.

Popis:

Nejprve vystoupat strmou nástupovou stěnkou (D, C/D) na polici (A) a z ní strmě (C), mírně doleva až na další polici. Po ní kousek doprava (A) a pak strmě vzhůru (C/D, D) k ocelovému žebříku. Po překonání žebříku následuje krátký strmý úsek (C/D) a hladká plotna (C/D) až na velkou, širokou polici (A). Po ní doleva až k velmi úzkému komínu (C/D, s batohem velmi natěsno) a pak se držet lehce vpravo (B) na další polici (A). Ta vede k zavěšenému mostu (A/B) vedoucímu nad propastí. Pak lehčím terénem (B/C) na další polici (A) a po ní – přes velký blok (B) – ke strmějšímu úseku (B/C). Tím na úzkou polici a po ní doprava (A a pak B) a přes pár skalních stupňů (B) na další polici, která vede doleva k velmi strmému místu (nástup vlevo od malé jeskyňky). Odtud nejprve přímo vzhůru (C) a pak cik cak (D) do lehčího terénu (B) na poslední polici. Dál doprava (A) ke krátkému výšvihu (B) a po jeho překonání doleva (A) na konez jištění.

Komentář k zajištění:

Dobře zajištěno, ve spodní části lezecký terén do 1-

Příjezd:

Z Klausenu nebo Canazei do sedla Pordoi (2239 m). Kousek pod sedlem zahýbá silnice k vojenskému hřbitovu (Ossario del Pordoi). Kousek před hřbotovem možnost parkování. Při použití veřejné dopravy vlakem do Bozenu a odtud autobusem SAD do sedla. Pak pěšky.

Přístup ke stěně:

Od hřbitova značenou cestou (672, oranžově) až k úpatí stěny a kousek doprava až k nástupu označeném tabulkou.

Sestup:

Po značené cestě 638 směr Eissee k úpatí stěny. Podél ní opět doprava a po přístupové cestě zpět ke hřbitovu. Možnost výstupu na vrchol – po cestě 638 (červenobílé značení) na hřeben a dál na vrchol Piz Boe (chata Fassa přímo na vrcholu). Z vrcholu zpět po cestě 638 do Forcella Pordoi a odtud strmý sestup suťoviskem (627) do sedla Pordoi a po cestě zpět ke hřbitovu. Možnosto sestupu lanovkou – stejně jako při výstupu na vrchol a sestupu z něj až do Forcella Pordoi, odtud výstup na Pordoi Spitze a lanovkou do sedla Pordoi.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář