Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Trincee Klettersteig

Kopec:

La Mesola 2727 m

Pohoří:

Dolomity

Oblast:

Südtirol

Délka a čas výstupu:

380m /670m, 3:15 /6:00

Čas přístupu:

1:15

Čas sestupu:

1:30

Obtížnost:

D (krátce D, jinak převážně B/C)

Nadmořská výška nástupu:

2550 m

Nejlepší období:

červen – říjen

Lezení do mobilu

Charakter:

Historicky velmi zajímavá sportovní feráta, vedoucí po vzdušném hřebenu a dlouhými štolami z období 1. světové války. Co tuto ferátu odlišuje od ostatních Dolomitských výstupů je tmavá slepencová skála, na jejíž charakter si člověk musí zvyknout. Především na prvních metrech výstupu s klíčovým místem (hladkou plotnou) je pak třeba trochu trpělivosti kvůli pomalému postupu ostatních lezců. Výstup je také zajímavý i při ne zcela jistém počasí kvůli své nadmořské výšce. Návštěvníkům nabízí krásný výhled na Sellu a sedlo Pordoi na severu a Marmoladu na jihu.

Popis:

Od nástupu (B) pod hladkou stěnu (D) a ní ke strmému vhloubení (C/D a C), které výše ztrácí na strmoti (A). Po krátkém výšvihu (C) následuje vzdušná, ale lehká plotna (B) která vede na hranu (C). Jí do dalšího vhloubení (B) a dál plotnou na hřeben (C). Po něm k mostu (A) a přes rovnou pasáž ke krátkému kolmému místu (C/D) a dál do zářezu (C a B, zde možnost ústupu). Nyní dále (částečně zajištěno) k první krátké štole. Pokračovat dál (částečně zajištěno, do B) na jižní stranu ke stoupajícímu jistícímu lanu. Přes něj (B/C) k dlouhé štole (300 m), která vede až na konec výstupu k bivaku Bontadini (2551). Odtud je možno už lehkým terénem vystoupit na vrchol Mesola (krásny stravnatý vrcholek s výhledy).

Komentář k zajištění:

Dobře zajištěno ocelovým lanem, žádné kramle.

Příjezd:

Po Brenerské dálnici do Klausenu a dál na St. Ulrich a Wolkenstein do sedla Sella. Ze sedla na Canazai a odtud do sedla Fedaia k hrázi (západní strana Lago di Fedaia) a u chaty E. Castiglioni (2044 m) zaparkovat.

Přístup ke stěně:

U chaty přejít hlavní cestu po značené cestě k Porto Vescova (2487 m, stanice lanovky), odtud doprava a dále k nástupu feráty na hraně Bec da Mesti.

Sestup:

Od bivaku Bontadini (2551 m) po značené cestě k chatě Bontadini a od ní po šotolinové cestě dolů na hlavní cestu u jezera Fedaia. Kolem jezera zpět k autu.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář
Kamil  6.7.2006
parking u lago Fedaia.převýšení k nástupu od jezera je slušné, asi 1h nahoru.Krásné pohledy na protější Marmoladu. Tady je nejtěžší úsek hned začátek, první metry.Při dešti nepříjemně kluzké, ale při problémech se dá vytáhnout za fixní lano.krásný hřebínek , na kterém se sedí obkročmo, je ideální na focení :).pak už jen zbytky opevnění z 1 SV a šplhající ovce.