Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Rio Secco

Kopec:

Dosson 620 m

Pohoří:

Dolomity

Oblast:

Südtirol

Délka a čas výstupu:

260m /450m, 1:45 /3:20

Čas přístupu:

15 min

Čas sestupu:

45 min

Obtížnost:

D (krátká místa C/D a D, převážně kolem C)

Nadmořská výška nástupu:

340 m

Nejlepší období:

červen – listopad

Lezení do mobilu

Charakter:

Velmi pěkný výstup kaňonem, který je mnohem lepší, než jak vypadá na první pohled. Feráta probíhá stále vlevo nebo vpravo hlubokým kaňonem a má spostu zajímavých strmých pasáží. Vrcholem výstupu je ale místo se stovkami mužíku v horní části výstupu. Nejlepší doba k výstupu je podzim, kdy kaňon není tak vlhký. Na jaře teče kaňonem někdy i velké množství vody a mužíci z loňského roku jsou většinou odplaveni.

Popis:

Od místa nástupu do Kaňonu (A) k prvnímu strmému místu na druhé straně (B/C), pak volněji (B) do první přírodní nádrže. Pak další strmá pasáž (B/C), která vede na rovný úsek (A) a jím do vhloubení (C). Při výstupu z vhloubení vyhlidka „Belveder“ (A), od ní kousek nahoru ven z kaňonu a hned zase zpět do něj (B). Po krátké, stěnové, kolmé pasáži (B, pak C) výstup na druhou stranu kaňonu a kousek po cestě. Pak následuje silové místo (C/D), které vede do další přírodní nádrže. Z ní velmi strmě (D) nahoru na hranu (C/D), která vede na okraji široké propasti. Dále doprava (krátce A) k mužíkům a od nich strmě po pravém okraji dál (C) až na pozvolný terén (A) k jeskyni s knihou výstupů. Odtud opět strmě (C) k velké jeskyni a přes závěrečnou stěnu, za použití kramlí k výlezu z feráty. Nyní už jen pár metrů (A) ke značené cestě. Tou až k ukazateli (590 m).

Komentář k zajištění:

Většinou natažené ocelové lano, ne vždy umístěné úplně šikovně a sem tam pár kramlí.

Příjezd:

Ze Salurnu po státní silnici 12 ve směru San Michelel All Adige asi 5 km do Cadina ke skupině domků s restaurací a kapličkou. Zde na velkém parkovišti zaparkovat. Při použití veřejné dopravy vlakem přes Bozen do Mezzocorona. Odtud pěšky (45 min) do Cadina.

Přístup ke stěně:

Za kapličkou začíná značená cesta, která vede k dřevěné lavičce a u ní začíná výstup kaňonem.

Sestup:

Buď nahoru doleva na západ (částečně zajištěno, do B) přímo na parkoviště nebo nahoru doleva směrem na jih do další vesnice (Faedo) a z ní zpět po cestě na parkoviště (sice delší, ale především na slunci).
přidej fotku
Přidej přelez a komentář