Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Sepp Oberlechner Ged. Weg

Kopec:

Gr. Sandspitze 2772 m

Pohoří:

Gailtaler Alpen, Lienzer Dolomiten

Oblast:

Tirol

Délka a čas výstupu:

1000 m /1160 m 7:30 /8:00

Čas přístupu:

2:00

Čas sestupu:

1:30

Obtížnost:

C/D (dvě místa C/D, často B a C)

Nadmořská výška nástupu:

2718 m

Nejlepší období:

červen – říjen

Lezení do mobilu

Charakter:

Tato feráta je velmi dlouhá a středně náročná a sleduje stále hřeben mezi Gr. Laserzkopf a Gr. Sandspitze.
Hřeben nabízí při pohledu na sever fantastické výhledy do údoli Drávy a na Lienz. Tento hřeben je ve spojení s ferátou Ari Schübel nebo Gebirgsjägersteig opravdu velkým podnikem v oblasti Lienzer Dolomiten a rozhodně není vhodný pro začátečníky a rodiče s dětmi.
Výstup je až na pár lehkých míst průběžně zajištěn 750 m ocelového lana a v poslední době bylo dodáno ještě 250 m lana syntetického. Na obtížných místech jsou také kramle pro nohy.
Skála na hřebenu je místy rozrušená a zvětralá, je nutná kvalitní obuv.

Popis:

Směr ze Sandspitze - sestup přes plotny (A) a těžké stěnky (C) do Daumenscharte (2650 m) (první místo C/D), pak výstup na Daumen (C) a sestup do Bösescharte (2630 m) (druhé místo C/D). Zde je možno po fixním laně sestoupit na Karlsbader Hütte.
Výstup dále pokračuje na Böse Mandl (2655 m) (do B) a sestup do štrbiny a dále na Kl. Galitzenspitze (B/C). Pak výstup pokračuje na Gr. Galitzenspitze (2710 m) nejprve sestupem (B/C) a pak pozvolným výstupem (do B).
Na vrcholu se nachází vrcholová kniha. Z vrcholu přes další štrbinu přikrý sestup do severu (B/C) až do Galitzenscharte (2649 m) s úchvatný výhledem na Steinkarturm a Lavant. Odtud na poslední vrchol už lehce (A/B) Gr. Laserzkopf (2718 m).
Celková délka chůze je mezi 6 a 8 hodinami.

Komentář k zajištění:

Fixní lana nedávají vždy pocit bezpečí, ale průběžně jsou vyměňována.

Příjezd:

Z Lienze do obce Tristach a dále Lavant. Zhruba v polovině cesty je odbočka směr 'Tristacher See' a po cestě až k závoře.

Přístup ke stěně:

Ke Karlsbader Hütte – jednoduše po dobře značené stezce, cca 2h. Výstup na Gr. Sandspitze ferátou Ari Schübel nebo Gebirgsjägersteig. Čas na vrchol 30 resp. 60 min od chaty.
Na začátek feráty z druhé strany – pod stěnu od Karlsbader Hütte kousek zpět po cestě k rozcestníku, pak po modře značeném chodníku doleva směr Roten Turm. V půlce cesty se napojuje stará, červeně zančená cesta a po ní až pod Roten Turm, kde opět začíná modrá (tabule).
Pod jižní stěnou Roten Turm stále po modré (na těžších místech kramle) až na vrchol Gr. Laserzkopf na začátek hřebenu (od chaty 1,5 až 2 hodiny).

Sestup:

Viz přístup ke stěně s ohledem na zvolený směr na hřebenu.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář