Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Via ferrata Paterno De Luca Innerkofler

Kopec:

Paternkofel 2744 m

Pohoří:

Dolomity

Oblast:

Südtirol

Délka a čas výstupu:

400m, 3:00

Čas přístupu:

60 min

Čas sestupu:

60 min

Obtížnost:

B a 1-

Nadmořská výška nástupu:

2450 m

Nejlepší období:

květen – říjen

Lezení do mobilu

Charakter:

Feráta De Luca Innerrkofler byla vytvořena během první světové války a vede více jak sto metrů uvnitř hory (z větší části temné štoly!) a pak vlastní zajištěnou cestou na vrchol. Z vrcholu Paterkofelu je nádherný pohled do úchvatných severních stěn Tre Cime. Bohužel díky velmi příjemnému nástupu od chaty Auronzo je tato feráta stále plná lidí.

Popis:

Mírným stoupáním přes několik štol s průhledy ven ke vstupu do hlavní štoly. Ta vede v úplné tmě strmě vzhůru skrz horu. Cestou jsou pouze 4 skalní okna. Za čtvrtým oknem se opouští tunel směrem na východ a začíná vlastní feráta. Po úzkém skalním hřebenu vede ocelovým lanem zajištěný chodník (A/B) k propasti. Na kraji propasti doprava do sedýlka Gamsscharte (2650 m). Ze sedýlka doprava k ocelovému lanu (B). Po suťové polici ke krátkému skalnímu výšvihu, který se musí přelézt nezajištěný (1-). Dál sutí a lehkými skalkami k vrcholovému kříži Paternkofelu.

Komentář k zajištění:

Příjezd:

Z Toblachu do Pustertalu nebo Cortiny dAmpezo. Do Misuriny a přes mítné (22 Euro) k chatě Auronzo.

Přístup ke stěně:

Od chaty Auronzo (2320 m) po široké okružní cestě k chtě Lavaredo (2385 m), nahoru do Paternsattel (sedlo) (2454 m) a dál k chatě Drezinnenhütte (2405 m). Od ní po červeně značeném chodníku až k ústí první štoly.

Sestup:

Z vrcholu zpátky do sedýlka (Gamsscharte) a strmým žlabem dolů, přes suťové a skalní police do druhého sedýlka Paßportenscharte (2530 m). Na západní straně opět přes částěčně zajištěné police (do A/B) a jednu tmavou štolu spátky do sedla Paternsattel a zpět přes Lavaredo na Auronzo.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář
Kamil  2.7.2006
doporučuji spojit s ferratami Forcelle a Torre di Toblin. šli jsme v protisměru, první Inodpoledne je na Toblinu méně lidí. uchvatne vyhledy na legendarni Tre Cime je motivaci vsem ambicioznim lezcum. nadhera