Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Boeseekofel Klettersteig

Kopec:

Boeseekofel (Pic da Lec) 2911 m

Pohoří:

Dolomity

Oblast:

Südtirol

Délka a čas výstupu:

200m /400m, 2:00 /3:30

Čas přístupu:

30 min

Čas sestupu:

60 min

Obtížnost:

C-D

Nadmořská výška nástupu:

2536 m

Nejlepší období:

červenec – září

Lezení do mobilu

Charakter:

Tato sportovní feráta nabízí krátký, ale velmi strmý výstup ve velmi kvalitní skále, kde větší část výstupu je zajištěna pouze průběžným ocelovým lanem (velmi málo kramlí). To nejlepší u této feráty, jak už to většinou bývá, přichází až na jejím konci v podobě dvou dlouhých, kolmých žebříků. Díky lanovce je ve srovnání s ostaními Dolomitskými ferátami velmi jednoduše dosažitelná. Z vrcholu je pak nádherný výhled na panorama Dolomit.

Popis:

Malým výšvihem (C) doleva na polici (A) a hned zpátky krátkou římsou k těžkým skalním stupňům (hladké a pouze jistící lano, C). Dále stěnou doprava nahoru (B) a plotnou (B) dál doprava za hranu na malý skalní výčnělek. Zde žlábkem nahoru (B) k malému, ale extrémě strmému skalnímu stupni (C/D), který vede na velkou polici napravo od žebříku. Prvním kolmým žebříkem nahoru (B/C) a přes převislé skalní stupně po kramlích (C) k dalšímu, trochu lehčímu žebříku (B), který vede k dalšímu, velmi těžkému úseku po kramlích (C/D), který končí na balkonku. Z něj pár metrů nahoru (B, pak lehčí) na podvrcholové suťovisko a asi další ½ hodinu po chodníku na vrchol. Normálka – Od stanice Boè Gondelbahn se držet vpravo a po cestě 646 na severní straně úbočí, místy pár lehkých zajištěných úseků lanem a jeden žebřík, na hřeben nad jezerem Boè. Dál sledovat hřeben až do sedla (tabulka) a z něj přes krátkým, ale strmým skalním stupněm (A/B) po kramlích nahoru do podvrcholové suti a jí ještě dobrou půlhodinu na vrchol.

Komentář k zajištění:

Velmi málo kramlí, průběžné ocelové lano.

Příjezd:

Do města Corvara z Bruneck přes Gadartal (34 km), nebo z Grödner Tal (údolí) přes Grödner Joch (sedlo).

Přístup ke stěně:

Buď lanovkou (nejprve kabinková, pak sedačková) k chatě Vallov (jezdí od 8:00). Odtud pak doprava 15 min po chodníku k nástupu. Nebo pěšky ze sedla Compolongo (1875 m) nejprve po silnici a pak po chodníku k chatě Kostner (1,5 – 2 hodiny, při sestupu 1 – 1,5 hodiny). Od chaty cca 30 minut k nástupu.

Sestup:

Po jasné normální cestě k horní stanici Boè Gondelbahn (1 hodina a 15 minut). Kdo chce zpět k horní stanici sedačkové lanovky u chaty Vallon, zahne po krátké pasáži z kramlí (2629 m, tabulka) doprava a během pár minut je u lanovky.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář