Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Marmolada Westgrat Klettersteig (Hans-Seyffert-Weg

Kopec:

Marmolada - Punta Penia 3343 m

Pohoří:

Dolomity

Oblast:

Südtirol

Délka a čas výstupu:

450m /1000m, 2:00 /6:00

Čas přístupu:

1:45

Čas sestupu:

2:00

Obtížnost:

B

Nadmořská výška nástupu:

2840 m

Nejlepší období:

červen – září

Lezení do mobilu

Charakter:

Marmolada je hora se samými superlativy. Nejvyšší vrchol Dolomit s největším ledovcem a nejgigantičtější jižní stěnou. Po západním hřebenu vedoucí feráta je mimo jiné jednou z nejstarších zajištěných cest. Cesta je perfektní kombinací feraty a vysokohorské ledovcové tůry. Jak to už v Dolomitech bývá, nenáchází se nejvyšší bod cesty přímo na ferátě, ale je třeba ještě k vrcholu kus dojít. Zato ale vrchol nabízí úchvatný výhled na ledovec, jezero Fédaia ležící ve stejnojmeném sedle a samozřejmě výhled na celé panorama Dolomit.

Popis:

Z hladkého a trochu drobivého nástupu (A/B) přes mělké vhloubení (A až A/B) do Forcela de la Marmolada (2896 m, vede zde také cesta 606 zajištěná na jednom místě lanem, přes suťové pole a dál k chatě Contrin). Po kramlích (A) do chodeckého terénu pokrytém sutí až na hřeben (A). Na jeho konci od výrazného výklenku krátký a skoro vodorovný traverz na severní stranu (A). Krátkou strmou pasáží (A/B) nahoru a pak za pomoci vzdušného, ale lehkého žebříku z kramlí (většinou A/B, jedno místo krátce B) přes plotnu zpět na hřeben. Zde přímo po hřebenu (A, velmi fotogenická pasáž) s krátkým těžším úsekem (A/B) na konci jištění. Dál po suťovisku nebo ledovci na vrchol (3343).

Komentář k zajištění:

Ocelové lano a kramle.

Příjezd:

Po A22 na sjezd Klause nebo Bozen Nord. Dál přes sedlo Sella nebo Karerpass do Canazei a po státní silnici 641 k jezeru Fédaia.

Přístup ke stěně:

Od horní stanice lanovky Korblift u chaty Pian dei Fiacconi (2626 m) po cestě 606 západním směrem. Přes morénu ledovce a po ledovci Vernel k prvnímu jištění a do sedla Forcela de la Marmolada. Možnost i z druhé strany od chaty Coontrin (2016 m) také po turistické cestě 606.

Sestup:

I přes malé obtíže feráty a pohodlný přístupem lanovkou Korblift člověk nesmí zapomenout, že se jedná o opravdu vysokohorskou tůru, kde je potřeba se umět pohybovat po ledovci, být aklimatizovaný a mít dobré počasí. Sestupuje se normální cestou – severním směrem přes firnové pole k zajištěnému úseku normálky (A, jedno místo A/B). Po zajištených 70 metrech sestupu na ledovec Ghiacciaio della Marmolada a po něm (doporučeno navázání, možnost trhlin) setupovat přes chatu Capanna al Ghiacciaio (2700 m) k chatě Pian dei Fiacconi (2626 m, horní stanice lanovky Korblift). Odtud po cestě 606 k dolní stanici lanovky (45 min).
přidej fotku
Přidej přelez a komentář