Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Ferrata Giovanni Lipella

Kopec:

Tofana di Rozes, 3225 m

Pohoří:

Dolomity

Oblast:

Südtirol

Délka a čas výstupu:

3,3 km /1500m, 3:30 /7:45

Čas přístupu:

1:30

Čas sestupu:

2:30

Obtížnost:

C-D

Nadmořská výška nástupu:

Rifugio Angelo Dibona, 2037 m; Rifugio Camillo Giussani, 2580 m

Nejlepší období:

červenec – září

Lezení do mobilu

Charakter:

V roce 1963 otevřená, kolem 3,3 km dlouhá feráta na přední Tofanu je jedním z nejkrásnějších, klasických zajištěných výstupů v Dolomitech. Tento výstup zajišťuje zdánlivě nekonečné, často široké police podél propasti a nádherné výhledy na skupinu Fanes. Ale než si člověk těch výhledů užije, musí absolvovat cestu štolou uvnitř hory, která na 300 metrech délky nastoupá 120 metrů výškových. Pak následují jednotlivé police vedoucí kolem hory na severní stranu, mezi nimiž směrem nahoru člověk překonává skalní stupně. S ohledem na náročnost a délku výstupu je možné ve dvou místech z feráty sejít.

Popis:

Od nástupu po kramlích a žebřících (A/B) do 300 m dlouhé štoly. Projít strmou štolou, pak kousek odlézt (A/B, pak B). Zde se nachází první možnost úniku směr Col dei Bòs. Pak po douhém chodeckém úseku přichází oficiální nástup do feráty. Přes stupně (A až A/B) na polici (A a chodecký terén). Strmé klíčové místo (C/D, později C) a pár skalních stupňů (B) vedou na další polici (A). Po ní chodeckým terénem a jedním těžším místem (A/B) ke strži, kterou na jejím zadním konci přetraverzovat. Po dalším krátkém chodeckém terénu následuje výšvih (A až B/C). Pak opět lehce (většinou chodecký terén a A) k dalšímu výšvihu (A až B/C). Následuje další police (A až A/B), která vede k příjemnému místu k odpočinku se skalním útvarem Tre Dita (2694 m). Zde doleva druhá možnost ústupu k chatě Giussani. Feráta pokračuje velkou policí doprava. Přes skalní stupně (B/C) příkrého terénu (A až A/B) a přes další stupěň (B/C) na polici (A). Dál téměř kolmou stěnou (C) je překonáno klíčové místo horní části feráty. Přes poslední výšvih (B/C) je dosaženo výlezové police (A). Dál po chodníku až na vrchol.

Komentář k zajištění:

Ocelové lano přerušované nezajištěným chodeckým terénem.

Příjezd:

Ze severu přes Lienz nebo Brixen do Toblachu. Zde na jih a po státní silnici 51 do Cortiny d’Ampezzo. Z jihu přes Vittorio-Veneto do Cortiny d’Ampezzo. Z Cortiny směr Passo Falzàrego a odbočit na příjezdovou cestu k chatě Dibona. Po příkré, úzké silnici (na konci šotolina) až na parkoviště k chatě.

Přístup ke stěně:

Od chaty Angelo Dibona po turistické cestě 403 směr Valón de Tofana (2120 m) a dál po 442 směr Gallerie del Castelletto na začátek jištění. Od Ra Nona (trochu delší) po cestě 412 směr Valón de Tofana a dál jako od chaty Dibona.

Sestup:

Z vrcholu zpět k místu, kde se feráta napojuje na normální cestu a doprava dolů. Sestup špatně značeným suťovým polem k chatě Cantore (2542 m). Dál po cestě 403 k výchozímu bodu.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář
Jan  Kreisingerčervenec 2005
Kamil  7.7 2006
cesta je opravdu krásná.Je docela dlouhá, svačiny s sebou :). Za Tre Ditta jeden kratičký úsek obtížnosti C.Lezli jsem v mlze (nad 300m),rád se jednou vrátím až bude azuro.
Miroslav  Mihaľko16.9.2012
Krásna azúrová obloha, ferrata s nádhernými výhľadmi na hory a Luckin zadok, cesta štolou, jaskyňou-odbočka po už nepoužívanej ferratovej trase. Zaverečný výstup stenou napínavý-výstupová trasa obrastená ľadom-odporúčam so sebou aspoň protišmykovú súpravu na topánky (nesmeky). Určite sa tu ešte vrátim a zleziem ju este raz. Vrelo odporúčam.
Lucka  28.9.2012
Krásné počasí mezi deštivými dny, poslední exponovaná stěna k vrcholu byla téměř celá pokryta ledem, takže trochu napínavé. Nádherný zážitek ....
Tomáš  Landovskýčervenec 2005
Krásný dlouhý výstup, v horní části feraty v klíčovém úseku můžete narazit na frontu lidí.