Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Oskar Schuster Klettersteig Langkofel

Kopec:

Plattkofel 2958 m

Pohoří:

Dolomity

Oblast:

Südtirol

Délka a čas výstupu:

500m /780m, 2:00 /6:30

Čas přístupu:

1:30

Čas sestupu:

3:00

Obtížnost:

B a 1

Nadmořská výška nástupu:

2256 m

Nejlepší období:

červenec – září

Lezení do mobilu

Charakter:

Plattkofel je hora kontrastů. Na jihozápadní straně se táhne od úpatí až k vrcholu jedno velké suťovisko, naproti tomu na severovýchodní straně z vrcholu spadají dolů kolmé stěny. Oskar Schuster, jeden z německých horolezeckých pionýrů v Dolomitech, který po sobě zanechal stopy i v Alpách, na Kavkaze a především v Labských pískovcích, vyznačil už v roce 1895 podél stěny Plattkofelu odvážný výstup, který je dnes na těžších místech zajištěn ocelovým lanem a patří mezi nejoblíbenější feráty v Dolomitech vůbec. Podle saské tradice je výstup jen řídce zajištěn a vyžaduje po lezcích značné lezecké dovedosti. Odměnou je výstup s nádherným výhledem na Langkofel, ledovec Marmolády, ale také na zelené louky, která jsou v kontrastu s okolním drsným skalním prostředím.

Popis:

Přes sněhové pole na nástupu na ze začátku zajištěnou rampu (A), pak lehký lezecký terén. Následuje traverz na horní konec suťového pole ke strmému žlábku. Jím nahoru (lehké lezení 1-2, pozor žlábek je ohrožován pádem kamení!) do výrazné štrbiny (2853 m), kde už je opět ocelové lano. Pak krátkou stěnkou (B) doprava do dalšího žlábku (A/B). Dále pře plotnu (B) k Madoně (malá, na skála připevněná soška) a stupňovitou, suťovou rampou stále nahoru. Rampa končí kousek od vrcholu. Celý výstup je červeně značený.

Komentář k zajištění:

Výstup není průběžně zajištěn a vyžaduje trochu alpinistických dovedností.

Příjezd:

Po Brenerské dálnici A13, sjet na sjezdu Klausen a pokračovat směr Grödner Tal (údolí) přes Wolkenstein do Sellajoch (sedlo).

Přístup ke stěně:

Kabinkovou lanovkou do Langkofelscharte (pěšky ze sedla Sella po cestě 525). Z Langkofelscharte po cestě 525 cca 350 výškových metrů k chatě Langkofel a od ní doleva po červeně značené cestě do Plattkofelkaru (strž, rokle). Nástup je v pravé části rokle v místě kde je stále zbytek starého sněhu.

Sestup:

Přes suťové skalní stupně lehce na jihozápadní hranu na cestu 527 z chatě Plattkofel, popřípadě zhruba ve výšce 2485 mpřímo doleva dolů na cestu Friedrich August. Po ní kolem chat Sandro Pertini a Fridrich August zpět do sedla Sella.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář