Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Fallbach Klettersteig

Kopec:

Loibspitze 2229 m

Pohoří:

Ankogel-Gruppe

Oblast:

Kärnten

Délka a čas výstupu:

240 m /310 m, 1:45 /2:30

Čas přístupu:

15 min

Čas sestupu:

30 min

Obtížnost:

E (první část D, pak možnost sestupu, druhá část

Nadmořská výška nástupu:

910 m

Nejlepší období:

květen – říjen

Lezení do mobilu

Charakter:

Tato zajištěná cesta je typickou sportovní ferátou a vede kolem nejvyššího vodopádu v Korutanech. S tím je spojena úchvatná expozice, dech beroucí pohledy do hloubky pod vámi, nádherné výhledy, ale také velká námaha.

Popis:

1. část – Mírný traverz (A) vede k prvnímu výšvihu (C). Přes něj do strmého vhloubení (C/D), které v kotrastu se zbytkem výstupu je třeba asbsolvovat bez lana na přidržení. Pak lehčeji (B/C-C) a mírným terénem na skalní výstupek. Zde je možno ferátu opustit chodníkem vpravo. Dále přes travnatá místa (A) k traverzu s nádherným výhledem na vodopád (A). pak strmě nahoru (D). Tento výšvih představoval klíčové místo první části. Pak plotnou cikcak (C/D) a traverz pod převisem (C). Po traverzu na kazatelnu (C/D), kde končí první část. Odtud možnost opět sejít po chodníku.
2. část – Za pomoci lanového mostu přes malou strž, pak krátkým výšvihem a hladkou plotnou (D), která vede ke krátkému traverzu (C) a dalšímu výšvihu (C/D). Následuje převislý traverz (C/D) doleva a pak exponovaným, převislým místem na hranu (E). Toto místo představuje k klíčový bod celého výstupu. Pak úzkou policí (D). poté lehčí plotnou šikmo vpravo nahoru (C a C/D). Jelikož je plotna špatně strukturované, je třeba občas lézt na tření. Následuje ještě jedna kolmá pasáž (C) a hladká plotna (C/D). Po traverzu (nejprve B/C, pak A/B) se z feráty vystupuju přimo u horního konce vodopádu (A).

Komentář k zajištění:

Nový přístup k ferátám, tzn. zajištěno systémem dvou lan.

Příjezd:

Po dálnici A10 ke sjezdu Gmünd. Na kruhovém objezdu směr Malta a pak zhruba 10 km do Koschachu. Parkovište se nachází na začátku obce na pravé straně (vodopád je z něj vidět). Při použití hromadé dopravy vlakem na stanici Spittal-Millstätter See. Dále autobusem (linka 5130) a vystoupit na zastávce Koschach Brücke.

Přístup ke stěně:

Z parkoviště směr vodopád po levé strabě potoku Fellbach. Kousek před vodopádem přes mostek (dvě klády) na druhou stranu a vyšlapaným chodníčkem kousek pod nástup.

Sestup:

Přes takzvaný Schlüsselsteig (pár zajištěných míst A/B). Pak doprava a zhruba v polovině sestupu možnost odbočit vpravo znova na kazatelnu a ještě jednou se pokochat vodopádem.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář
Miroslav  Mihaľko30.6.2012
Nádherná cesta, ktorá vedie popri 200m vysokom vodopáde. 2 úseky obtiažnosti E..Väčšinou C/D. Cesta je spoplatnená - 3,5€/osoba