Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

ÖTK - Klettersteig Pirknerklamm / Klettersteig Pir

Kopec:

Rastenkogel 1115 m

Pohoří:

Gailtaler Alpen, Lienzer Dolomiten

Oblast:

Tirol

Délka a čas výstupu:

140 m /200 m, 1:45 /2:30

Čas přístupu:

50 min

Čas sestupu:

1:30

Obtížnost:

C (Několik míst C, většinou B)

Nadmořská výška nástupu:

650 m

Nejlepší období:

červen – říjen

Lezení do mobilu

Charakter:

Působivá a ne příliš těžká feráta vedoucí skrz Pirknerklamm (soutěska). Je chytře vedena přes velké kamenné bloky ležíící kolem potoka. Další zajímavostí je několik zavěšených lanových mostů. Jelepším místem celého výstupu je strmá pasáž u prvního jezu, kde člověk stoupá nahoru a kolem něj burácí vzpěněné peřeje. A kdykoliv do těchto míst zasvítí slunce, tvoří se zde duha. Proto má tato část výstižný název Regenbogenfall (Duhový vodopád). Spolu s atraktivním umístění a střední obtížností je to velice oblíbený výstup.

Popis:

Od starého mlýna proti proudu potoka. Prvním klíčovým místem je skalní blok hned za mlýnem (C), následují lanové mosty a traverzy nad potokem (do C). Přes další bloky a most (B) k pilíří (B/C) a jím podél Duhového vodopádu nahoru. Pak asi 200 m chodeckým terénem, překročit potok a kousek před druhým jezem ještě jedno těžší místo (C). Po jeho překonání stoupat teď už zase po pravé straně potoka lehčím terénem (A/B) až na konec feráty.

Komentář k zajištění:

Velice dobře zajištěno kramlemi a pcelovým lanem.

Příjezd:

Z Lienze nebo Spittalu po B100 do Oberdrauburg. V obci odbočit směr Kötschach-Mauthen. Hned za mostem a podjezdem pod železnicí doprava ve směru Ötting. Projet Flaschbergem az do Pirkachu. Kousek za kostelem (ale neodbočovat doprava ke kostelu) je most a někde v těchto místech zaparkovat (ulice Landesstraße). Při použití veřejné dopravy vlakem do obce Oberdraubrug a dál buď stopem nebo pěšky.

Přístup ke stěně:

Z místa zaparkování přes most (635 m) na levou stranu potoka k rodinnému domku u potoka a napravo kolem domu ke starému mlýnu – kousek za ním začíná feráta.

Sestup:

Na konci feráty nad druhým jezem stoupat dál (zábradlí) až k místu s výhledem na celou ferátu . Cestou pak zpět k zaparkovanému autu v ulici Landesstraße.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář