Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Klettersteig Gerlossteinwand

Kopec:

Gerlossteinwand 2166 m

Pohoří:

Zillertaler Alpen

Oblast:

Tirol

Délka a čas výstupu:

240 m /570 m, 1:30 /3:30

Čas přístupu:

50 min

Čas sestupu:

45 min

Obtížnost:

C-D

Nadmořská výška nástupu:

1898 m

Nejlepší období:

květen – říjen

Lezení do mobilu

Charakter:

Nyní už má i Zillertal svou první moderní ferátu. Vysoko nad Zell am Ziller vede výstup severní stěnou na vrchol Gerlossteinu. Díky chytře umístěnému jištění má cesta mnoho vzdušných pasáží. Díky lanovce je také nástup a sestup velice příjemný. Vrchol Gerlossteinu nabízí úžasné výhledy na Rofan a Keiser Gebirge a také jsou pěkně vidět Zillertalské zasněžené vrcholky.

Popis:

Od nástupu přímo nahoru po spoustě kramlích (C/D) a trochu doleva na malé rovné místo. Odtud přes první klíčové místo „Pfundiger Pfeiler“ (pilíř), za pomoci kramlí kolmou stěnou (D). Trochu doleva a dál komínem (B-C). Pak opět doleva, přímo nahoru a doprava (C). Zase doleva traverzem k těžšímu místu (C/D) a jím na pohodlnou polici vhodnou k odpočinku. Z něj nejprve doprava (C) a pak traverz vlevo k dalšímu klíčovému místu, černému vhloubení. Jím strmě přímo nahoru (D) ke knize výstupů. Odtud doprava k další vertikále „Rasante Kante“ (hrana) (C-D) a po překonání posledních obtíží doleva k výlezu z feráty.

Komentář k zajištění:

Optimálně zajištěno se spoustou kramlí.

Příjezd:

Po A12 ke sjezdu Zillertal a dále po B169přes Zell am Ziller do Hainzenbergu. Zaparkovat u údolní stanice lanovky. Při použití hromadné dopravy vlakem do Jenbachu a pak Zillertalskou dráhou do Zell am Ziller, event. použít taxi nebo stopem do Hainzenbergu (6 km).

Přístup ke stěně:

Od horní stanice lanovky turistickou cestou směr Gerlossteinwand / Arbiskogel. Na úrovni chaty u rozcestníku doleva trochu náročnějším terénem s kosodřevinou k úpatí stěny. Odtud strmou roklí nahoru až k nástupu.

Sestup:

Po výlezu z feráty přes tzv. „Heiliggeistloch“ během pár minut na turistický chodník a jím na vrchol. Odtud buď na západ zpět po turistickém chodníku k horní stanici lanovky (kratší možnost) nebo sestoupit přes Freikopf k Heimjochu a odtud severním úbočím Gerlossteinwandu k horní stanici lanovky.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář