Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Via ferrata Mario Zandonella

Kopec:

Sextener Rotwand, 2965m

Pohoří:

Sextenské Dolomity

Oblast:

Südtirol

Délka a čas výstupu:

300m, 1:30h

Čas přístupu:

3h

Čas sestupu:

3h

Obtížnost:

C

Nadmořská výška nástupu:

Kreuzberpass, 1636m nebo Rifugio Lunelli, 1568m

Nejlepší období:

červenec - září

Lezení do mobilu

Charakter:

Tento výstup sestává ze dvou ferrat. Obě varianty, jižní i jihovýchodní nesou obě jméno „Zandonella“, ale jsou na sobě nezávislé a nemají jediný společný úsek. Oba krásné výstupy umožňují nádherné výhledy na skalní kulisu Vallon Popera a obě ferraty končí u vrcholového kříže jednoho z předvrcholů (2936m) vrcholu Sextener Rotwand. Stejně jako mnoho jiných ferrat v Dolomitech vedou i tyto dva výstupy po policích, které byly používány už za první světové války. S ohledem na větší množství suťovisek je jihovýchodní varianta doporučována k sestupu. I přes nebezpečí pádu kamenů je výstup velmi doporučován.

Popis:

Na nástupu u staré kaverny doprava (A) a k malému převisu (B/C). Pak stoupající rampa (B) k široké polici (nejprve A pak choďák). Po žebříku (A) k výšvihu (C) a stále dál nahoru přes žlábky a suťové police (A/B až B/C) ke komínu (C). Žebříkem (B) do širokého žlabu (A/B až C) a jím na krytou polici. Výstup dále pokračuje po polici doprava (místy A, jinak choďák) a křižuje několik žlábků (pozor na starý sníh). Přes sutí vyplněnou soutěsku (B, nebezpečí pádu kamení!) na hřeben. Na druhé straně kousek slézt (A/B) a pak pohodlně na vrchol.

Komentář k zajištění:

Výchozí bod: Kreuzberpass, 1636m nebo Rifugio Lunelli, 1568m.

Příjezd:

Ze severu: Přes Lienz nebo Brixen do Innichenu. Zde zahnout na jih a po silnici SS52 přijet do Kreuzberpasu. Pak ještě 7 a půl kilometru směr Padola. Za poslední zatáčkou zahnout doprava a po úzké silnici dojet až k Rifugio Lunelli. Z jihu: Přes Vittorio-Veneto směr Auronzo di Cadore a po SS532 do Padoly. Na konci Padoly doleva a po úzké cestě nahoru k k Rifugio Lunelli.

Přístup ke stěně:

Po stezce 101 serpentinami k Rifugio Berti Od chaty nejprve směr Vallon Popera, kolem malého jezera Lado di Popera a dále stoupat směr Sentinnelascharte. Ve výšce 2640m zahnout doprava a po chodníčku až k nástupu pro výstup doporučené jižní varianty.

Sestup:

Jihovýchodní variantou. Z vrcholu sestoupit po značeném chodníku na začátek zajištěné cesty (A). Plotnou (B) ke krátkému traverzu (A) a pak úzkým žlabem (B). Přes další plotnu (B/C) a strmým terénem (B až B/C) ke kraji žlabu (B až B/C) a jím ke krátkému převisu (C). Pod stěnou šikmo dolů (nejprve B/C, pak B a A/B) a vhloubením (B/C) do rokle. Zde po posledním zajištěném useku (B) na suťovisko a jím k nástupu a zpět k chatě Rifugio Lunelli.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář