Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Leiternsteig

Kopec:

Toblinger Knoten, 2617m

Pohoří:

Sextenské Dolomity

Oblast:

Südtirol

Délka a čas výstupu:

Čas přístupu:

1:30h

Čas sestupu:

2:00h

Obtížnost:

C

Nadmořská výška nástupu:

Rifugio Auronzo, 2298m

Nejlepší období:

červen - září

Lezení do mobilu

Charakter:

Název Leiternsteig není náhodný. Celkem 17 žebříků vede téměř přímo nahoru jedním komínem v severní stěně Toblinger Knoten.
Rakouští vojáci pod vedením feldkuráta Hospa vytvořili už v první světové válce tento výstup a pozice na vrcholu bránili proti nepříteli. Po první světové válce se na výstup zapomnělo a obnoven byl až v roce 1979. Některé části původního výstupu jsou stále ještě používané a bezpečné.
Krom výletu do historie, který nám výstup může dopřát, je z vrcholu fantastický výhled do severních stěn Tre Cime.

Popis:

Po zastřešené polici traverz (A) doleva a u tabulky přímo komínem nahoru (C), což je klíčové místo celého výstupu. Nahoru doleva (B) k prvnímu žebříku (A) a žlabem (A/B) k soustavě dalších žebříků (A/B).
Po polici ke komínu, ve kterém vede několik odvážně umístěných žebříků (A až A/B). Úzkým místem (B/C) k dalším žebříkům (A/B) nahoru a na hranu, kde se traverzuje malý kotel (A až A/B). Po dvou žebřících (B) skrz další komín a přímo po vzdušné hraně. Pak další žebřík (A/B), skála (B) a přímo na skalní výčnělek (A). Z něj posledním žebříkem (B) na konec výstupu.

Komentář k zajištění:

Příjezd:

Ze severu: Přes Lienz nebo Brixen do Toblachu. Zde zahnout na jih a po silnici SS51 a dojet do Schludebachu. Dále po SS48b až do Misuriny. Přes mýtnou bránu (6:00 až 20:00) po Drei-Zinnen-Strasse na parkoviště u Rifugio Auronzo.

Z jihu: Přes Vittorio-Veneto do Cortiny d'Ampezzo a dál přes Passo Tre Croci do Misuriny.

Přístup ke stěně:

Z parkoviště po stezce 101 přes Paternsattel směr Drei-Zinnen-Hütte. Za chatou severozápadním směrem do sedla. Odtud po chodníčku východním směrem pod severní stěnu, kde začíná výstup.

Sestup:

Cestou Feldkurat-Hosp-Steig (A/B) sestoupit na východní stranu a zpět k Drei-Zinnen-Hütte.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář