Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Via ferrata Ceria Merlone

Kopec:

Cima Cadin Nord-Est, 2788m

Pohoří:

Sextenské Dolomity

Oblast:

Südtirol

Délka a čas výstupu:

1:30h

Čas přístupu:

1:45h

Čas sestupu:

2:30h

Obtížnost:

A/B, I-

Nadmořská výška nástupu:

parkoviště Drei-Zinnen-Strasse, 1806m

Nejlepší období:

červen - září

Lezení do mobilu

Charakter:

Tento výstup je kontroverzní pozůstatek z 60. let, kdy bylo mimo jiné velice oblíbené lezení s umělými pomůckami. Nespočet žebříků (více jak 300 příček) vede vzdušně přímo nahoru v téměř kolmé severozápadní stěně Cima Cadin di Nord-Est. Nestandardní zakotvení žebříků a jistících ocelových lan absolutně neodpovídá dnešním bezpečnostním normám. Proti pádu kamení z horních částí výstupu, kde se nachází velká suťová pole, byly nainstalovány alespoň ochranné sítě. I přes tyto zápory je výstup velice oblíbený a to i pro nádherné výhledy na Tre Cime, Cristallo, Sorapis, Marmoladu atd.

Popis:

Od nástupu u tabule na skále přes skalní stupně (A) a strmý terén (max I-) na polici (A) a k první soustavě žebříků. Mnoha žebříky nahoru, často hodně vzdušně (A/B) k traverzu doprava (A). Stupňovitým terénem (A) k další soustavě žebříků (A až A/B). Nahoru k dalšímu traverzu doleva (max. A/B) a jím na hranu. Kolem hrany do malé rokle (A/B) a za pomoci žebříků (A až A/B) po kraji rokle vzhůru. Suťovým strmým terénem na hřeben (většinou choďák, jedno místo A) a jím ke krátkému žlábku. Ten vede přímo na vrchol.

Komentář k zajištění:

Příjezd:

Ze severu: Přes Lienz nebo Brixen do Toblachu. Zde zahnout na jih a po silnici SS51 dojet do Schludebachu. Dále po SS48b až do Misuriny. Po Drei-Zinnen-Strasse asi jeden kilometr na parkoviště po pravé ruce (bez mýta). Z jihu: Přes Vittorio-Veneto do Cortiny d'Ampezzo a dál přes Passo Tre Croci do Misuriny.

Přístup ke stěně:

Z parkoviště po stezce 115 (nejprve lesní cesta, pak turistická stezka) k Rifugio Fratelli Fonda Savio (2367m). Od chaty po stezce 112 ve směru Cadin del Nevado. Po pár minutách nechat stezku vlevo a po vyšlapaném chodníku k nástupu (často starý sníh).

Sestup:

Výstupovou trasou.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář