Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Hauptmann-Bilgeri-Steig

Kopec:

Monte Piano 2305m

Pohoří:

Sextenské Dolomity

Oblast:

Südtirol

Délka a čas výstupu:

80m, 0:30h

Čas přístupu:

2:00h

Čas sestupu:

2:45h

Obtížnost:

B(C)

Nadmořská výška nástupu:

Parkoviště naproti restauraci Dreizinneblick, 1405m

Nejlepší období:

červenec - říjen

Lezení do mobilu

Charakter:

Vysoko položené louky Monte Piana byly za první světové války těžce zkoušené tvrdými boji. Severní vrchol byl obsazen Rakušany a jižní vrchol naopak Italy. Na mnoha převážně dobře zrestaurovaných a udržovaných výstupech (historický okruh) si může člověk udělat dobrý obrázek o válce v takových podmínkách v té době. Jeden z nejoblíbenějších krátkých výstupů je ferrata Hauptmann-Bilgeri-Steig, která vede až na samotný vrchol Monte Piana.

Popis:

Od nástupu u tabule po polici doprava (A), přes skalní stupně (A/B) vystoupat na další polici (A) s lavičkou. Soustavou strmých komínů (B) k rokli, na jejíž pravé straně vede další komín (B), kterým se vystoupí na poslední polici. Odtud doprava nebo trochu složitěji přímo nahoru stupňovitým terénem na samotný vrchol.

Komentář k zajištění:

Příjezd:

Ze severu: Přes Lienz nebo Brixen do Toblachu. Zde zahnout na jih a po silnici SS51 dojet k restauraci Dreizinnenblick u Dürrensee. Z jihu: Přes Vittorio-Veneto do Cortiny d'Ampezzo a dál do Schluderbachu, tady doprava k restauraci Dreizinnenblick.

Přístup ke stěně:

Z parkoviště po šotolinové cestě kousek ve směru Rienztal, pak zahnout doprava na stezku číslo 6. Po mnohých serpentinách stále nahoru k Monte Piano (některé úseky zajištěny). Nad jedním ze skalních výběžků je pamětní kříž a zde je odbočka k začátku ferraty Hauptmann-Bilgeri-Steig.

Sestup:

Z vrcholu dál po stezce číslo 3 vedoucí na vrchol Monte Piana (2324m) po planině s mnohými zákopy. Kousek před samotným vrcholem zahnout doprava na stezku 6a a sestoupit tzv. Touristensteigem přes spoustu serpentin až k místu nástupu a odtud zpět k restauraci Dreizinnenblick.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář