Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Ferrata Rene de Pol

Kopec:

Forame di Dentro 2385m

Pohoří:

Ampezzanské Dolomity

Oblast:

Südtirol

Délka a čas výstupu:

260m, 1:30h

Čas přístupu:

2:00h

Čas sestupu:

2:30h

Obtížnost:

B/C a I-

Nadmořská výška nástupu:

Rifugio Ospitale, 1491m nebo Im Gemärk, 1528m

Nejlepší období:

červen - září

Lezení do mobilu

Charakter:

Via ferrata Rene de Pol je v první světové válce vojáky používaný výstup na Forame di Dentro (2385m) a přibližuje tak některé vojenské relikty rakouských válečných sil. Relativně málo navštěvovaný výstup je jen částečně zajištěn. Spousta expenovaných úseků a možnost pádů kamení by měli zvyšovat opatrnost turistů. Kdo má rád ovšem fantastické výhled s neopakovatelnou kulisou hor, nerad se tlačí v přeplněných a známých ferratach a perfektně ovládá pohyb po zajištěných cestách, tomu se tento výstup určitě vyplatí.

Popis:

Od nástupu přes první skalní stupně s žebříkem (B a A/B-žebřík). Pak vystoupat suťoviskem (choďák) k systému ramp (max. A), které nás dovedou ke strmé rokli (B/C, ne do šloty!). Nad roklí po stupních (A/B) do choďáku. Přes další suťovisko k poslednímu strmému úseku, který vede cikcak (A/B, pak A) ke kenoci ferraty.

Komentář k zajištění:

Příjezd:

Ze severu: Přes Lienz nebo Brixen do Toblachu. Zde zahnout na jih a po silnici SS51 dojet do Ospitale, popř. Im Gemärk. Z jihu: Přes Vittorio-Veneto do Cortiny d'Ampezzo. Zde na silnici SS51 severním směrem a dojet do Ospitale, popř. Im Gemärk.

Přístup ke stěně:

Z Ospitale, popř. Im Gemärk po trasu bývalé dolomitské železnice až s koro k Pian del Forame (1495m). Rozcestník dál ukazuje ke strmě se zvedající stezce, která vede k výraznému skalnímu výklenku. Odtud ještě 100 výškových metrů přímo nahoru k samotnému nástupu.

Sestup:

Od konce ferraty jen pár minut na vrchol Forame di Dentro. Z vrcholu sestupovat (max. A) na jihovýchod do Forcella Verde (2380m). Odtud suťoviskem zpět k nástupu a po přístupové cestě do údolí.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář