Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Via ferrata Ivano Dibona

Kopec:

Cristallino d'Ampezzo 3008m

Pohoří:

Ampezzanské Dolomity

Oblast:

Südtirol

Délka a čas výstupu:

převýšení 500m, 4:00

Čas přístupu:

0:01h

Čas sestupu:

2:30h

Obtížnost:

B

Nadmořská výška nástupu:

Capanna Rio Gere, 1680m

Nejlepší období:

červen - září

Lezení do mobilu

Charakter:

Perfektní ferrata s nádhernými panoramaty, kdy při použití lanovky k nástupu člověk celou dobu sestupuje do údolí. Pouze částečně zajištěná cesta sleduje původní vojenskou stezku, stoupající po Zurlonkammu, západním hřebenu Cristalla. Podél stezky je množství pozůstatků z první světové války, které jistě nejednoho zaujmou. Mimo jiné zde byla ve Forcella Padeon (2760m) zrekonstruována bývalá velitelská stanice italských bojových sil. To nejlepší z celé ferraty se nachází na úseku mezi Forcella Staunies (2918m) a Forcella Granda (2874m). Zde se nachází soustava exponovaných žebříků, starých štol a jeden neobyčejný, 30 metrů dlouhý visutý most Ponte Cristallo. Jako přídavek, při malém odbočení z cesty, čeká jedna třítisícovka - Cristallino d'Ampezzo (3008m). To co dělá výstup zajímavým není kdoví jaká náročnost, ale celková krása výstupu a okolí.

Popis:

Od stanice lanovky přes skalní stupně a roklí k žebříku na opačné straně hřebene. Žebříkem (A/B) ke štole (A) a jí na polici (A). Překročit zavěšený most a za pomoci dvou žebříků (A) na hřeben. Přímo po hřebenu (A) až k odbočce na Cristallino d'Ampezzo: kousek sestoupit (A) a pak přímo skalním výšvihem nahoru na vrchol (pravá varianta je zajištěna kramlemi (B) a levá vede žlabem (A/B)). Po výstupu na vrchol stejnou cestou zpátky k odpočce z hlavní trasy a dál pokračovat po hřebenu (většinou A až A/B, jedno místo B) k žebříku (A/B). Jím sestoupit na skalní stupně (A až B) a pokračovat do Forcella Granda (2874m, možnost sestoupit k přestupní stanici lanovky). Dále vystoupat po polici (A) na staré dělostřelecké stanoviště. Odtud vystoupat na Cresta Bianco (2932m) a choďákem sestoupit až na polici (A), která vede k dřevěnému mostku (A) a přes další polici (A) do Forcella Padeon (2760m, bivakovaní chata). Po dalších policích nahoru a dolu (A) do Forcella Alta (2687m). Skalními stupněmi (A) do suťoviska až k rozcestníku (možnost sestupu do Val Garde). Od rozcestníku doprava choďákem do Forcella Bassa (2433m). Odtud sestoupit rozeklaným terénem do rokliny a jí sestoupit až na dno (A). Z něj po převislém žebříku (B) na druhé straně ven z rokle. Choďákem k dalšímu starému dělostřeleckému stanovišti (občas A) a z použití několika ocelových lan na konec ferraty.

Komentář k zajištění:

Příjezd:

Ze severu: Přes Lienz nebo Brixen do Toblachu. Zde zahnout na jih a po silnici SS51 dojet do Schluberdachu. Dále po SS48 a přes sedlo Passo Tre Croci k Capanna Rio Gere.

Z jihu: Přes Vittorio-Veneto do Cortiny d'Ampezzo a směrem Passo Tre Croci k Capanna Rio Gere.

Přístup ke stěně:

Lanovkou (jeden přestup) do Forcella Staunies (2918m). Hned za horní stanicí lanovky začíná ferrata. Nástup pěšky je doporučován pouze pro masochisty, vede přes řadu suťovisk a trvá tři hodiny.

Sestup:

Od konce ferraty sestoupit suťoviskem do ke Col di Stombi (2169m) a napojit se na stezku vedoucí do Val Grande (označeno také jako Val Padeon). Pak doleva údolím k přestupní stanici lanovky u Rifugio Son Forca (2215m). Kdo propásl poslední lanovka, toho čeká ještě 45 minut chůze.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář