Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Via ferrata Marino Bianchi

Kopec:

Cristallino d'Ampezzo 3008m

Pohoří:

Ampezzanské Dolomity

Oblast:

Südtirol

Délka a čas výstupu:

290m, 1:30h

Čas přístupu:

0:05h

Čas sestupu:

1:00h

Obtížnost:

C/D

Nadmořská výška nástupu:

Capanna Rio Gere, 1680m

Nejlepší období:

červenec - září

Lezení do mobilu

Charakter:

Typický sportovní výstup po hřebenu s velice krátkým a pohodlným přístupem lanovkou, výživnými lezeckými pasážemi, výhledem do údolí s městem Cortina d'Ampezzo a s fantastickými panoramaty na okolní horský svět. Při dobrém počasí je možné vidět vše od rozeklaných vrcholů Sextánských Dolomit až po marmoládský ledovec. A jako třešnička na dortu samozřejmě výstup na vrchol jedné z nejznámějších dolomitských třítisícovek, která magickou hranici tří tisíc metrů překračuje o 154m. Jelikož se jedná o hřebenový výstup, tak je třeba počítat s náročnými pasážemi nahoru i dolů. Nejnáročnější část výstupu na konci je možné obejít výrazně lehčí variantou. Při dobrém počasí a kondici je doporučeno výstup zkombinovat s ferratou Ivano Dibona.

Popis:

Od chaty nástupovým hřebínkem (A) na první věž (do B). Odtud do žlabu za věž, a jím (B) do rokle, kde obzvlášť dopoledne bývá vlezlá zima a může se zde nacházet i starý sníh. Z rokle po skalních stupních (B) k prvnímu žebříku (A/B). Z žebříkem další skalní stupně (B/C) a po nich trochu lehčeji, ale stále strmě (do B). Po dosažení velkého suťoviska choďákem pod tzv. Roten Turm (Červená věž). Odtud krátké místo ve stěně (B/C) vedoucí k lehkému žebříku (A/B). Dál strmě (B/C) ke dvěma žebříkům. Na konci žebříků se nachází první klíčové místo, velmi strmé stěnové lezení (C/D). To se napojuje opět na lehký hřeben (A/B) a jím k druhému klíčovému místu, úzké strmé štrbině (C/D). Ní opět na hřeben (A/B) a poslední metry před vrcholem jsou choďák.

Komentář k zajištění:

Příjezd:

: Ze severu: Přes Lienz nebo Brixen do Toblachu. Zde zahnout na jih a po silnici SS51 dojet do Schluberdachu. Dále po SS48 a přes sedlo Passo Tre Croci k Capanna Rio Gere. Z jihu: Přes Vittorio-Veneto do Cortiny d'Ampezzo a směrem Passo Tre Croci k Capanna Rio Gere.

Přístup ke stěně:

Lanovkou (jeden přestup) do Forcella Staunies (2918m). Jízda ve starých gondolách ve tvaru vajíčka už je samo o sobě první veliké dobrodružství. Hned za Rifugio Lorenzi (nachází se hned vedle horní stanice lanovky) začíná ferrata. Nástup pěšky je doporučován pouze pro masochisty, vede přes řadu suťovisk a trvá tři hodiny.

Sestup:

Výstupovou trasou.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář