Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Postalmkalmm Klettersteig

Kopec:

Postalm 1300 m

Pohoří:

Salzkammergut-Berge

Oblast:

Salzburg

Délka a čas výstupu:

500 m /480 m, 3:00 /4:40

Čas přístupu:

25 min

Čas sestupu:

1:15

Obtížnost:

D (jedno místo D, většinou C)

Nadmořská výška nástupu:

800 m

Nejlepší období:

květen – říjen

Lezení do mobilu

Charakter:

Tato akční feráta byla navrtána a osazena v rokli Postalm (Postalm-Klamm). Přes hučící říčku Rußbach vede celkem 5 lanových mostů, z nichhž jeden je zavěšený most s vodícím lanem. Po překonání říčky se stoupá podél Wieslerského vodopádu ke strmé „kamzičí“ stěně. A zde si opravdu zařádí každý právověrný ferátista, protože je třeba mít dostatek sil k překonání mírně převislé stěny.

Popis:

Přechod přes první lanový most (C) a pak strmým lesem (B/C) k druhému lanovému mostu (C). Poté dále strmou stěnkou (B/C) k nejužšímu místu soutěsky a odvážným skokem na druhou stranu propasti. Pak následuje hladký, často mokrý úsek (C) a přes dalšní lanový most (C) zase na druhou stranu soutěsky.
Po překročení krasového vývěru následuje výstup příkrou stěnou (C/D) a jsme v mírném zalesněném terénu. Po klikatém chodníku podél vodopádů a tůní se dojde až k závěrečné převislé stěně (kdo už má dost, může odbočit, než dojde pod převisy, doleva na příjemný chodník, který ho vyvedu ven z kaňonu).
Feráta pokračuje dál stěnou přes dva převisy (C/D a D), dlouhým a vzdušným traverzem (A/B) a po poslední strmé stěně (B, D, B) je výstup ukončen. Pak už se pokračuje po chodníku, ze kterého jsou nádherné výhledy až na konec kaňonu a hornímu toku potoku Wiesler.
Po překonání posledního mostu se člověk dostane k průseku v lese a dál na rovnou cestu mezi horskými pastvinami. Po ní až na Postalmstrasse.

Komentář k zajištění:

V některých místech je železné jištění osazeno ve stromech, což by se dalo určitě řešit i jiným způsobem.

Příjezd:

Z dálnice A1 exitem na Mondsee nebo Thalgau an den Wolfgangsee (směr Bad Ischl). Ve Weißenbachu odbočka na Postalm (mýto). Zhruba po jednom kilometru od mýta se nachází parkoviště pro návštěvníky feráty (s velkou informační cedulí). Zde prosím zaparkovat. Z parkoviště pokračuje cesta až k tzv. „Nástupní zatáčce“ (Aufstieg Kehre). Tady odbočuje šotolinová cesta k ferátě.

Přístup ke stěně:

Z parkoviště k místo zvaném „Aufstieg Kehre“ a po šotolinové cestě kolem Simonhüte ve směru Rinnkogel. Cesta vede podél potoka. Před mostem (741 m) přes Russbach odbočit u jezu doprava a kousek rovně k prvnímu jištění.

Sestup:

Po výstupu z kaňonu doprava k autobusové zastávce a po chodníku v blízkosti Postalmstraße zpět na parkoviště. Možné je také po vystoupání „kamzičí“ stěny sejít rovnou lesem k nástupu.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář
Vítek  Doležal5.5. 2013
super ferrata v soutězce
Tomáš  Trefil27.7.2009
Lanové mosty jsou v soutěsce poměrně náročné, protože lana nejsou dost vypnutá. Přeskok taky není zadarmo, protože jistící lano je nízko. Stěna Gamsleckenwand je v prvních 30 metrech hodně převislá a vyžaduje silné ruce. Po přelezení stěny si sety nesundávejte, ještě vás čekají 2 krátké lanové mosty.