Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Hans von Haidsteig

Kopec:

Preiner Wand 1783 m

Pohoří:

Rax-Schneeberg-Gruppe

Oblast:

Niederösterreich

Délka a čas výstupu:

420 m /950 m, 2:15 /6:00

Čas přístupu:

1:30

Čas sestupu:

2:00

Obtížnost:

C-D

Nadmořská výška nástupu:

1360 m

Nejlepší období:

červen – říjen

Lezení do mobilu

Charakter:

Tato feráta je pravděpodobně nejznámější v oblasti Raxu a patří k nejzajímavějším a nejodvážnejším výstupům v celém Rakousku. Sleduje exponovanou linii Preinerwandmassivu a je nejvyhledávanější ferátou ve východní části Alp.
Tato feráta nabízí vše co dělá klasiku klasikou: užasné scenérické prostředí, závratné pohledy do hloubek s famózní expozicí, je velmi dlouhá s konstantní obtížností a nabízí zajímavé momenty výstupu. Pokud je člověk dostatečně zdatný, tak je to to nejlepší co si může vybrat z našeho seznamu ferát.

Popis:

1. část – Předskalí je překonáno za pomoci nataženého ocelového lana v ubíhajícím žlabu (B/C). Potom chodeckým terénem (modře značeno) a strmým svahem k vlastnímu začátku feráty. Po krátké plotně (B) následuje první, 15 vysoký, téměř kolmý strom s natlučenýma kramlema (B). Pak traverz plotnou po kramlích (C) a krátce vzhůru strmou stěnou opět po ocelových kramlích (C/D). Potétéměř přímo vzhůro (C) a jen částečně zajištěným chodeckým terénem (max. A).

2. část – Od velkého skalnívo výběžku (napojení se na starý Haidsteig) pod převisem vodorovně k druhému kmeni s kramlema (B). Výstup po kmenu (B) a traverz (B) nás přivádí do velké kotliny naplněné šotolinou. Odtud přes vyhlazenou a často mokrou plotnu (B/C) do strmého žlabu (C). Odtud po krátkém žebříku (C) do těsného komína, který představuje klíčové místo celého výstupu. Komínem, s vyhlazenou skálou (C/D) je možné lézt jak vnitřkem, tak i zvnějšku. Po traverzu s krtákým strmým místem osazeným kramlemi (B) je dosaženo druhého velkého skalního výběžku. 3. část – Kniha výstupů se nachází u sochy „Černé madony“ (1585 m).

Díky krásným výhledům se zde nabízí příjemné místo k odpočinku. Po odpočinku následuje chodecký terén a krátký lezecký úsek (1, modře značeno) přes poslední výšvih na hranu. Odtud doleva a šikmo vzhůru po skalních římsách až na okraj náhorní plošiny (max. B).

Komentář k zajištění:

Dva kmeny s kramlemi, žebřík, kramle ve skále a ocelové lano. Cesta není po celé délce zajištěna.

Příjezd:

Po A2 do Knoten Seebenstein, pak po S6 ke sjezdu na Gloggnitz. Pokračovat ve směru Reichenau an der Rax a odtud Prein an der Rax. Na konci obce (kousek před ostrou levotočivou zatáčkou a začátkem stoupání k Preiner Gscheid), na křižovatce s označením „Klettergebiet Preinerwand/Griesleitenhof“ odbočit vpravo a jet až na konec (Forsthaus se závorou a parkovištěm). Při použití veřejné dopravy vlakem do Payerbach-Reichenau, odtud autobusem (linka 1748) do Prein an der Rax.

Přístup ke stěně:

Z parkoviště sledovat lesní cestu k první zatáčce. Kousek za ní zahnout doprava a po žlutě značené stezce stoupat lesem. Dvakrát se výstup kříží s lesní cestou. Poté, co se člověk dostane potřetí na lesní cestu (pěkný výhled na Preinerwand), pár metrů vpravo odbočit na zeleně značenou stezku. Opět překřížit lesní cestu a u ukazatele 'HAIDSTEIG' se dát vlevo skrz les po červeně značené stezce. U ukazatele 'Alter u. Neuer HAIDSTEIG' (zde odbočka na Preinerwandsteig) se držet vlevo. Chvíli poté se nachází pramen 'Bachinger Bründl' (1280 m, jediný zdroj vody po cestě). Po červeně značené cestě 'Holzknechtsteig' až k nástupu, který je označen červeným nápisem 'HAID' a šipkou.

Sestup:

Přes Holzknechtsteig: Sestupovat doleva modře značenou stezkou k ukazateli. Odtud vlevo po červené směr Neue Seehütte. Krátce poté zahnout opět vlevo na červeně značený Holzknechtsteig. Po červené zpátky až k nástupu a odtud na parkoviště.

Přes Holzknechtschütt: K cestě Holzknechtsteig a tou k Holzknechtschütt. Suťovisko pak umožnuje seběhnout dolů a na konci je třeba vystoupat kousek na lesní cestu a po ní, podle popisu přístupu na parkoviště.

Přes Preinerwandsteig: Doprava modře značenou cestou na Preinerwandgipfel (1.783 m). Z vrcholu severovýchodně (ukazatel „Preinerwandsteig“) a odbočit na červeně značený Preinerwandsteig (A/B). Jím k sestoupat k Bachinger Bründl (1.280 m) a odtud opět známou cestou na parkoviště.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář