Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Wildenauersteig

Kopec:

Plackles 1132 m

Pohoří:

Gutensteiner Alpen

Oblast:

Niederösterreich

Délka a čas výstupu:

60 m /270 m, 45 min /2:30

Čas přístupu:

45 min

Čas sestupu:

60 min

Obtížnost:

D a 1+

Nadmořská výška nástupu:

900m

Nejlepší období:

květen – říjen

Lezení do mobilu

Charakter:

Tato feráta je obvzlášť krásný a klasický výstup na levých (jižních), okrajových skalách Hochfalwandu. Výstup je z roku 1919 a je pojemenovaný podle Dr. Aloise Wildenauera, alpinisty který začal objevovat krásy Hohe Wandu. Zvláštností výstupu je vzrušující průstup komínem (Wildenauerhöhle) s extrémě úzkým výlezem z něj.

Popis:

Od nástupu označené tabulkou se stoupá za pomocí kramlí lehce doleva nahoru (B). Po krátkém nezajištěném úseku (1+), se pokračuje strmě dál za pomoci daleko od sebe umístěných kramlí (nejprve B/C, pak C) k malém skalním výstupku se stromkem. Nyní následuje velmi exponovaný traverz (D), který představuje klíčové místo výstupu.
Po dalších kramlích se pokračuje do široké rokle (C). Roklí ke knize výstupů a k začátku komínu a jím nahoru (C/D). Nejpozději zde je nutné si pořádně postahovat celý batoh. Skrz často mokrý komín za pomoci kralmí (C/D) ke vklíněnému balvanu. Zde sundat batoh, zatáhnout břicho a protáhnout se uzounkým průlezem (C). Za pomoci dalších kramlí se překoná krásná, závěrečná stěnka (nejprve C, pak C/D).

Komentář k zajištění:

Kramle (místy hodně daleko od sebe, tzn. Problém pro malé lezce), samostatné ocelové tyče, žádné ocelové lano.

Příjezd:

Po A2 do Wiener Neustadt West, odtud po B26 směr Grünbach am Schneeberg (nesledovat ukazatel „Hohe Wand“!). V Grünbachu u kostela odbočit doprava a sledovat malou uličku „Seiser Toni“ až na parkoviště. Při použití veřejné dopravy vlakem do Gründbachu a dál pěšky (značeno červeně).

Přístup ke stěně:

Z parkoviště kousek sledovat lesní cestu směr východ. Zatímco lesní cesta přestává nabírat výšku (zhruba po 250 m), odbočit vlevo na neznačenou cestu. Tou vzhůru až na modře značený chodník. Po něm dobrava ke starým cedulkám „Hochfallwand“ a „Baumgartner-Turm“. Cedulky sledovat až k nástupovým skalám s nápisem „T + W“ (červeně značeno). Nejlépe už zde obléct sedáky. Dál sedovat červené značky a lehkým lezením (1) se dostat na samotný nástup feráty.

Sestup:

Přes Springlessteig: Sledovat červené značky doprava k Hubertushausu. Zde odbočit vpravo a za pomoci feráty Springlessteig sestoupit na chodník. Odtud zeleně značeným chodníkem k na parkoviště.

Přes Wagnersteig (o 15 min a 90 metrů delší): Červené značky sledovat doleva a sestoupit k chatě Wilhelm Eichert-Hütte. Kousek před chatou odbočit vlevo a za pomoci feráty Wagnersteig sestoupit na chodník. Pak po chodníku a zelené značce na parkoviště.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář
Tomáš  Trefil26.7.2007
Cesta není zajištěna ocelovým lanem. Jistit se dá pouze do kramlí a ty jsou na rozpětí některých ferratových setů daleko od sebe, takže se může stát, že občas nebudete zajištěni. V takovém případě doporučuji, aby zkušenější odjistili ostatní horolezeckým lanem.