Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY


Bořeň


Pohoří:

 České středohoří

Země:

 Česká republika

Typ lezení:

 sportovní a trad lezení

Popis:


Bořeň (539 m n.m.), výrazný znělcový kopec Českého středohoří, se nachází asi 2km na jih od Bíliny. Je přírodní rezervací, turistickým cílem a horolezeckým terénem Bílinska, odkud lze dohlédnout ke svahům Krušných hor a do Českého středohoří.

Už kdysi Bořeň obdivoval německý básník J. W. Goethe, který kopec načrtl ze severní strany do svého skicáře. Také v přírodovědci a cestovateli Alexanderu Humboldtovi zanechala bílinská dominanta velký dojem, jak si poznamenal ve svém deníku.

Pro nás lezce a horolezce je Bořeň především rozsáhlou nepískovcovou skalní oblastí s více než 400 cestami. První horolezci se na Bořeni objevili počátkem 20. století. Známí jsou především Gregor (Řehoř) a Berthold z Alpského klubu ze Žatce, podle nichž se jmenují skalní útvary Bertholdův prst a Řehořův komín.

Znělcový kopec, vyzdvižený sopečnou činností ve třetihorách a postupně narušovaný mrazovým zvětráváním, nabízí skalní věže, jehly a sloupy s množstvím spar, koutů a stěn. Většina cest, jak starých klasických, tak i nových, je sice osazena kruhy nebo nýty, ale často v tradičním duchu. Je proto nutné mít i vlastní jistítka jakými jsou vklíněnce a friendy, ale hodí se také smyčky na uzle. Nejpevnější skála je v jižních sektorech a nejvíce se lámou západní sektory.

Přístup:
Autem směr Most-Bílina. Pod svahem Bořně zaparkujte u odbočky k Chatě pod Bořní, nebo přímo u chaty. Pod chatou po turistické cestě vedoucí k vrcholu a k Západním a Jižním sektorům. Kempování je tolerováno na louce pod jižním svahem Bořně.

Rostliny:
Z rostlin se zde vyskytuje např. tařice skalní, hvězdice alpínská, kosatec bezlistý, lomikámen trsnatý, koniklec luční český, hvozdík sivý, prvosenka jarní, a jiné druhy.

Lezecké info:
Horolezecký průvodce – Stanislav Emingr, Ladislav Vörös

Všeobecné info:
České středohoří, o Bořňi
Mapa Bořně

Kultura:
festival Bořeň Mysteria v Bílině

Příroda:
botany.czBořeň od jihuĎáblova kazatelnaTařice na jižním svahu