Lezecká Revue

Vyberte si to nejlepší vázání na snowboard

Vyberte si to nejlepší vázání na snowboard

Víte, jak vybrat vázání na snowboard a k čemu je dobré? Vázání drží nohu na prkně, a také díky němu přenášíte sílu na snowboard. Pojďme se podívat na to, jak vybrat to nejvhodnější vázání a na co si při nákupu dát pozor.

Druhy vázání

K nejoblíbenějšímu typu vázání patří měkké vázání, u alpine a carving snowboardů se používá nejčastěji pevné vázání a poměrně oblíbeným je také vázání s patním nazouváním.

 • Měkké vázání (soft nebo strap binding): Díky němu máte kontrolu nad prknem při agresivní jízdě, a také budete mít dostatek volnosti na Freestyle. Hodí se na pohodlné boty, ve kterých můžete normálně chodit ve sněhu, a nemusíte se přezouvat. Vázání je složeno ze základny (baseplate) a patky (highback). Patka plní funkci jakési opory při jízdě po backsidové hraně. Botu drží svrchu dva nebo tři pásky (strapy), uprostřed základny je kruh s diskem. Sem se připevní vázání a nastaví se jeho správný úhel. Snowboardy značky Burton mají své speciální vázání. Jestli se poohlížíte po prkně této značky, vyberte si vazní Burton nebo Ride. Jiná nepasují. Měkké vázání je mezi jezdci nejoblíbenější.
 • Vázání s patním nazouváním: Tento typ prosazuje firma Flow. Dalo by se charakterizovat jako měkké vázání se svrchníkem. Ten je nastavitelný dle velikosti boty. Do vázání vstoupíte přes sklopnou patku. Patní vázání mají také značky K2 (Cinch systém) a SP bindings (Fastec systém).
 • Step-in vázání: Toto vázání bylo nejrozšířenější v devadesátých letech, ale oblibu si mezi snowboardisty nezískalo. Rychle do něj naskočíte, ale tím výhody končí. K velkým nevýhodám patří poměrně horší kontrola prkna, dále to je složitá oprava, a abyste mohli s tímto vázáním jezdit, musíte vlastnit speciální boty.
 • Pevné vázání (hard nebo plate binding): Do tohoto vázání musíte mít obuty pevné boty. Prkno je na hraně plně pod vaší kontrolou.
 • Na pružnosti vázání záleží

  Vázání mají různou pružnost. Vybírat můžete stiff flex (nejtvrdší), mid nebo medium flex (polotvrdé) a soft flex (měkké). Obecně lze říci, že pružnost vázání se volí podle stylu jízdy. Záleží na tom, zda jezdíte rychle či pomalu. Pružnost (flex) označuje to, jak moc vázání ustoupí, když je na něj vyvinut tlak. Nováčci volí vázání měkké, zkušení jezdci sáhnou raději po co nejtvrdším vázání, středně tvrdé vázání preferují freestyloví jezdci. Nevíte, jaké vázání si máte vybrat? Poraďte se na prodejně s prodavačem. Zeptá se vás na to, jak jste zkušení v jízdě, kolik do vázání můžete investovat, jakou máte obuv, jak často jezdíte a jaký styl. Podle toho vám doporučí pro vás to nejvhodnější vázání na prkno. Každá firma k výrobě vázání používá jiné technologie a dvě měkká vázání od dvou různých firem mohou být odlišná. Tvrdé vázání bývá dražší, je náročné na kvalitu.

  Jak vybrat vázání, aby pasovalo k botám?

  Jestli ještě nemáte boty, kupte si vázání spolu s nimi. Pokud už boty máte, vezměte je s sebou do prodejny, kde si budete vázání zkoušet a kupovat. Vázání musí skvěle padnout. Nejlepší je, když máte vázání a boty stejné značky. Budete mít jistotu, že vázání botu udrží. Vázání se označuje velikostmi podobně jako oblečení S (small), M (medium), L (large), XL (x-large). Vázání se od různých výrobců liší výškou patky. S vyšší patkou můžete lépe přenést váhu na hranu, nízká patka je vhodná pro Freestyle. Patka by neměla být vyšší než bota. Aby bota seděla ve vázání, je potřeba nastavit náklon patky (forward lean). Čím je náklon větší, tím budete více jezdit v podřepu a získáte větší stabilitu. Patku posunete dopředu nebo dozadu a sladíte se s botou. Pokud budou nastavitelné pásky (straps) příliš krátké, mohou vám mohou znesnadnit nástup do vázání, budou-li moc dlouhé, mohou vám překážet. Vyberte si rozhodně vázání s polstrováním na vnitřní straně. Pásky dotahují ráčny. Upravování a dotahování musí být snadné, protože vázání budete zapínat v Aby rukavicích. Tak na to při výběru myslete.

  Materiál a cena

  Vázání je vyrobeno nejčastěji z umělé hmoty. Některé firmy na výrobu vázání používají kov, který je pevnější a odolnější. Záleží jen na vašich finančních možnostech. Při výběru musíte znát úroveň ježdění, styl a také odhadnout, jak často budete na snowboardu. Zamyslete se nad tím, zda to nejdražší vázání skutečně potřebujete, a zda vám to nejlevnější vázání nezpůsobí jenom zbytečně potíže.

  Už víte, jak vybrat vázání?

img1
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.