Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Via ferrata Ettore Bovero

Kopec:

Col Rosa, 2166m

Pohoří:

Ampezzanské Dolomity

Oblast:

Südtirol

Délka a čas výstupu:

220m, 1:30h

Čas přístupu:

1:45h

Čas sestupu:

1:45h

Obtížnost:

C/D a I-

Nadmořská výška nástupu:

Parkoviště Fanestal, 1300m

Nejlepší období:

červen - říjen

Lezení do mobilu

Charakter:

Velice pěkný výstup na jeden ze samostatně stojících skalních pilířů nad Cortinou d'Ampezzo. Ferrata má několik velmi obtížných pasáží, které je možné překonat pouze za pomoci ocelového lana.

Z vrcholu je nádherný výhled na Neunerspitz, Tofanu, Cristalo a Antelao. Díky příjemnému a krátkému přístupu, v porovnání s ostatními dolomitskými ferratami malou nadmořskou výškou vrcholu a situování v jižní stěně je tento výstup vhodný i jen na odpoledne.

Popis:

Strmou stěnou (B/C) na balkon a doleva. Pak lehkým lezení (I-, nejišteno) k dalšímu jištění. Zde velmi strmě žlabem nahoru (C/D, klíčové místo celého výstupu) k lehkému traverzu (A).
Pak dalším žlabem (B/C) do ploten (C) přes ně k originálnímu a velice vzdušnému traverzu (C). Po této ručkovaní pasáží přímo nahoru po hřebínku (B/C) do lehčí pasáže a na konec jištění s ocelovým lanem.
Choďák, pak krátký zajištěný úsek (A) a na podvrcholové suťovisko. Z něj dále cikcak žlábkem zajištěným pouze kramlemi (tedy žádné ocelové lano) který ústí přímo pod vrcholem. Zde končí ferrata a už jen pár kroků doprava k dřevenému kříži a vrcholu.

Komentář k zajištění:

Příjezd:

Z Cortiny severním směrem po cestě, která spojuje Podestagno – Toblach až k místu, kde doleva odbočuje cesta ke starému letišti, na jehož konci je parkoviště.

Přístup ke stěně:

Z parkoviště vede lesní cesta doleva k mostu a na druhé straně řeky jižním směrem až na stezku číslo 408, která vede do Posporcorapassu (1720m). V zalesněném sedle odbočit doprava a velmi strmě do kopce v kosodřevině až k úpatí stěny, kde se u malé jeskyně nachází nastup ferraty.

Sestup:

Z vrcholu sestupovat nejprve po značené stezce číslo 447 severním směrem přes podvrcholové plató a kosodřevinu, kolem starých dělostřeleckých pozic a pak východně až na lesní cestu vedoucí podél řeky. Po ní zpět na parkoviště u letiště na druhé straně řeky.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář