Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Via ferrata Furcia Rossa

Kopec:

Furcia Rossa III, 2794m

Pohoří:

Fanesgruppe

Oblast:

Südtirol

Délka a čas výstupu:

300m, 1:30h

Čas přístupu:

3:30h

Čas sestupu:

3:00h

Obtížnost:

C

Nadmořská výška nástupu:

Parkoviště Capanna Alpina, 1726m

Nejlepší období:

červenec - září

Lezení do mobilu

Charakter:

Klasická a velmi působivá vojenská ferrata vedoucí po jihozápadním úbočí Furcia Rossa. Výstup vede po starých vojenských stezkách, které jsou opravdu někdy dost odvážně zaříznuté do skály. Tím největším zážitkem je strmý žebříkový úsek v tzv. žluté stěně. Jedná se o velmi dlouhý výstup, který předpokládá pořádnou kondici.

Popis:

Od prvního jištění na polici pod Furcia Rossa II skalními stupni nahoru (B) a žebříky (A/B, pak A) do sedla. Na severní straně Furcia Rossa III přes stupně (A) a řadu žebříků (A/B) na polici.
Po ní doprava k černé skále s velmi těžkým místem (C) do kotle (A) a jím na hranu. Po krásně strmé hraně (B/C) do lehkého terénu. Po suťovisku k odbočce doleva a nahoru po pár minutách na nejvyšší dosažitelný bod – Furcia Rossa III (2794m).
Z vrcholu zpět k odbočce a pokračovat dál po stezce v šotolině až k prvnímu jištění směrem dolů (A) a po žebřících (A/B) do choďáku. Po lávkách a suťoviscích pod západní stěnu Furcia Rossa IV a po lehkých skalních stupních k prvnímu jištění. Vzdušnými žebříky (B a A/B) na zakrytou polici (pozor na hlavu) a na konec ferraty.

Komentář k zajištění:

Příjezd:

Ze St. Lorenzen do Val Baldia a přes St. Kassian směrem Falzarego Pass. Za obcí zabočit doleva pře mostem Sciare na parkoviště Capanna Alpina.

Přístup ke stěně:

Z parkoviště vystoupat po stezce číslo 11 na Col de Locia (2069m). Odtud na Tadega-Joch (2157m) a zhruba po dvou hodinách konečně vystoupat na Faneské pastviny.
U mostu ještě před chatou odbočuje stezka číslo 17 a pak stezka značená VB, která stoupá řídkým lesem k Valon del Fasso. U pramene odbočit doprava a po skalních stupních a lávkách nahoru (značeno „FR“) až k prvnímu jištění.

Sestup:

Od konce žluté stěny kousek sestoupit, pak kousek nastoupat nahoru po suťovisku k dřevěné boudě Bivacco della Pace (2760m), která se nachází pod Monte Castello. Odtud sestoupit po značené stezce přes louky suť a skalní plotny zpět na velké faneské pastviny.
Zde se napojit na výstupovou cestu a po ní zpět na parkoviště.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář