Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Via ferrata degli Alleghesi Civetta

Kopec:

Monte Civetta 3220 m

Pohoří:

Dolomity

Oblast:

Südtirol

Délka a čas výstupu:

800m /2150m, 3:30 /11:00

Čas přístupu:

3:00

Čas sestupu:

4:30

Obtížnost:

C

Nadmořská výška nástupu:

2365m

Nejlepší období:

červenec – září

Lezení do mobilu

Charakter:

Velké ferátové dobrodružství na jeded z nejvyšších vrcholů Dolomit. Tato feráta nabízí nezapomenutelnou vertikální zábavu na ocelovém laně mixnutou úžasnou alpskou atmosférou, kterou člověk cítí ještě při cestě normální cestou na sestupu. Logický směr vede přímo nahoru 400 metrů vysokým západním pilířem Punta Civeta. Výše je skalní terén rozeklaný se spoustou skalních věží. Nakonec je pak po severním hřebenu dosažen vrchol.

Popis:

Od nástupu (A) na pilíř ke kolmé stěně, kde jsou kramle a jeden žebřík.(B) a dál dvěma žlábky (B až B/C a A až B). Stupňovitým terénem (A/B a chodecký terén) na polici (chodecký terén) a po ní doleva. Následuje klíčové místo v podobě strmého komína (B až C) zajištěného kramlemi. Pak chodeckým terénem k zajištěnému výšvihu (A/B až B) a plotnama, policema a skalními stupni ke žlábku (chodecký terén, krátce A/B). Následují dvě štrbiny (A/B), police (A) a opět žlábek (A/B až B). Po stále mírnějším severním hřebenu (ze začátku B až B/C, pak chodecký terén a A až A/B) k výlezu z feráty a během pár minut na vrchol.

Komentář k zajištění:

Nezajištěno průběžně, mimo chodecký terén ocelové lano, kramle a jeden žebřík.

Příjezd:

Z Cortiny d’Ampezzo kousek ve směru Passo Falzàrego, pak doleva přes Passo Giau do Sella di Cadore. Zde doleva a přes Pescul do Palafavera.

Přístup ke stěně:

Z Palafavera po silnici (zákaz vjezdu, turistická cesta 564/556) k Malga Pioda (1816 m). Tady doleva na turistickou cestu 556 a stoupat k chatě A. Sonino al Coldai. Od chaty sledovat chodník do žlabu a doleva na cestu 557 (Sentiro Tivan) do Porta del Masare kde začíná feráta.

Sestup:

Z vrcholu normání cestou suťoviskem k chatě M.V. Torrani (2984 m). Další sestup po Via Normale je z větší části zajištěný (A až B) a vede přes skalní stupně, suťové police, plotny a jeden komín do suťového žlabu. Z něj doleva a suťoviskem sestoupit k Sentiero Tivan (cesta 557). Dál severním směrem k nástupu a zpět do údolí.
přidej fotku
Přidej přelez a komentář
Jan  Kreisingersrpen 1994
feráta použita jako sestupová trasa po vylezení severní stěny Civetty na punta Tissi.