Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Stüdlgrat

Obtížnost:

 4-

Orientace:

 J

Autor:

Kopec:

 Grossglockner 3798m

Pohoří:

 Hohe Tauern

Země:

 Rakousko


Topo:

v popisu cesty

Lezení do mobilu

Popis:

Horolezecký výstup Stüdelgrat na nejvyšší horu Rakouska Grossglockner 3798 m vedoucí jižním hřebenem, patří mezi významné a často lezené alpské klasiky. I přes relativně nízkou obtížnost jednotlivých délek , jde o vážný výstup. Obtíže spočívají především v délce hřebene, možném výskytu sněhu, delším nástupu a sestupu a komplikované možnosti návratu. Hřeben je velmi členitý, slanění jednotlivých délek komplikované, návrat proto vyžaduje časté slézání a je časově náročný.

Maximální obtížnost lezení je 4-, většina délek je za 2 - 3.
Hřeben bývá zejména na jaře zasněžený a tak vedle čistě skalního lezení potká horolezce na Stüdlgratu i několik mixových délek. Nutnou výbavou je tedy vybavení v ledu a firnu a samozřejmě také frendy a expresky pro zajištění ve skále. V délkách se vyskytují jistící ocelové tyče a na většině štandů jsou silné borháky.
Doba výstupu je podle podmínek od 4 do 7h.

Nástup do cesty má dvě varianty. Klasicky zleva Petersteigem za 1, nebo zprava za 3+. Po nalezení na hřeben se v několika délkách obtížnost sníží na 1-2. Po zhruba 150 metrech dolezeme na odpočinkové místo tzv. Frühstückplatz. To je poslední místo, odkud se vyplatí vracet v případě že váš postup až sem trval déle než 3h od chaty.

Z Frühstückplatz se nastupuje do obtížnější, a také kompaktnější části hřebene. Výstup pokračuje slušně zajištěnou a odjistitelnou částí hřebene o lezecké obtížnosti 2 až 3 přes kout Dratseil Verschneidung psaný za 3 A0, čistě 3+.
Posledním obtížným flekem je místo s názvem Platte , kde je umístěno fixní lano, obtížnost místa je 3+ až 4-.
Dolez na vrchol pokračuje hřebenem obtížnosti 2 až 2+ s občasnými sněhovými úseky, které je nutné oblézat.

Doba přístupu: 1,5h. Výstup: 4 až 7h. Sestup: 2 až 3 h.

Přístup:

Výchozím bodem je bezplatné parkoviště nad Kalsem u Taurer. Odtud vede značená cesta na chatu Stüdlhütte (2801m), kde je nocleh s AV za 9 euro, bývá plno proto si místo rezervujte.

V zimě a na jaře je chata zavřená asi do 20.června. V této době je k dispozici winterraum, který je hned vedle, příspěvek dobrovolný. Z chaty pokračuje nástup přes vyvýšeninu Schere, dále ledovcem Teichnitz Kees podél levé strany hřebene Luisiengrat, ten plynule přechází ve hřeben Stüdlgrat. Pokud netrefíte včasný nástup na hřeben, kolem výšky 3624m, boční nález je obtížnější (3 až 4).

Sestup:

Sestup vede normální výstupovou trasou přes Obere Glocknerscharte, Klein Glockner (obtížnost 1 až 2), Glocknerleitl až k místu zvaném Adlersruhe kde stojí od roku 1880 nejvýše položená chata v Rakousku Erzherzog-Johann hut (3454 m) otevřená od 26. července do října.
Dále po Staré cestě Alter Kalser Weg přes ledovec Ködnitz Kees k chatě Stüdlhütte.

Použitý materiál:

 Lano 50m asi 10ks smyček do spár i obvodové kolem kamenů, expresky 14 ks, mačky a cepín pro sestup, na jaře také pro výstup.

přidej fotku

Stüdlhütte a vlevo winterraum
2013-04-19


2013-04-19


2013-04-19

odbočka od parkoviště u Taurer
2013-04-19


2013-07-19


2013-07-19